Z reguły pierwszymi, podstawowymi i najpowszechniej wykonywanymi badaniami zlecanymi przez lekarza są laboratoryjne analizy krwi i moczu. Nie polecamy iść na nie z marszu, lepiej powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować, co leży w naszym interesie, by nie było potrzeby ich powtarzania. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od metody oznaczania i rodzaju używanego sprzętu laboratoria mają własne- często różniące się od siebie – normy. Przedstawiamy kilka rad, jak się przygotować do badań, by uniknąć zafałszowanych wyników?
Nieprawidłowe wyniki badań to sygnał alarmowy, że w organizmie coś złego się dzieje, choć niekoniecznie musi to oznaczać chorobę. Często na wynik wpływa nasz tryb życia, duży wysiłek fizyczny, stres oraz sposób przygotowania do badania.
Badanie krwi
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przeprowadzanie badań na czczo, tzn. od ostatniego posiłku musi minąć co najmniej 8 godzin. W dniu poprzedzającym badanie zalecana jest lekkostrawna kolacja, zawierająca węglowodany i małą ilości tłuszczu, w przeciwnym razie badanie może wykazać nieprawdziwe stężenia cukru, cholesterolu lub trójglicerydów.
Przed badaniem należy zachować co najmniej 3-dniową wstrzemięźliwość od alkoholu, który może również zafałszować wynik badania, wskazujący na problemy wątrobowe, bądź dać fałszywie dodatni wynik badań na obecność w organizmie wirusa HPV lub HIV.
Dzień przed badaniem należy również zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego, biegania, jazdy na rowerze czy wizyty na siłowni. Wysiłek może spowodować zwiększenie liczby leukocytów lub zmniejszenie liczby eozynofilów, jak również podnieść poziom testosteronu w organizmie.
W dniu robienia badań ograniczyć należy ilość wypijanych płynów do maksymalnie szklanki wody.
Ważne dla kobiet i mężczyzn
W czasie miesiączki kobiety nie powinny robić badania krwi, gdyż wyniki OB będą podniesione. Badanie poziomu hormonów u kobiet często zależy od dnia cyklu, dlatego powinny one przestrzegać terminu badania wyznaczonego przez lekarza.
Jeśli chodzi o mężczyzn poddają się oni badaniu PSA (Prostate Specific Antigen) – określenie stężenia swoistego antygenu sterowego. Podwyższenie stężenia Psa w surowicy krwi może oznaczać m.in. występowanie łagodnego rozrostu stercza, stanów zapalnych, a także zmian nowotworowych. Badanie to powinni oni poprzedzić 3-4-dniową wstrzemięźliwością seksualną, gdyż wyniki badania mogą być zafałszowane. W tym wypadku poziom PSA podnosi się, co może wywołać niepotrzebny stres.
Badanie moczu
Badanie ogólne moczu pozwala na wstępną ocenę stanu układu moczowego. W badaniu tym oznacza się: kolor; normalnie występującym barwnikiem w moczu jest urochrom, dający zabarwienie żółte o różnych odcieniach w zależności od stopnia zagęszczenia moczu. Przed badaniem moczu należy unikać witamin C i B, które zabarwiają mocz na intensywnie żółty kolor. Zabronione jest też spożywanie buraków, rabarbaru oraz marchwi, które barwią na różowo. Ten kolor zabarwienia sugerować, że w moczu pojawiła się domieszka krwi i z tego powodu lekarz zleci ponowne badania, by potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie jakiejś choroby.
Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej.
Mocz do badań powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia (tzn. po uprzednim 2-3 sek. oddaniu moczu do muszli. Do podstawowej analizy wystarczy 50–100 ml. Należy go dostarczyć do laboratorium możliwie w ciągu 2 godzin po zebraniu moczu do odpowiedniego pojemniczka. Później rozwijają się w nim drobnoustroje, zwłaszcza bakterie, które dadzą fałszywy wynik badań.
Koniecznie uprzedź lekarza
Zanim lekarz zinterpretuje Twoje wyniki badań uprzedź go o zażywanych przez siebie lekach. Niektóre z nich mogą podnosić poziom białych ciałek: eozynofilów, inne natomiast zmniejszają liczbę płytek krwi.
Nie powinno się robić badań moczu 2–3 dni przed menstruacją ani tuż po miesiączce.