Przeziębienie jest niegroźną wirusową infekcją górnych dróg oddechowych. Ponieważ zarażamy się drogą kropelkową (przez kichanie czy kaszel), łatwo się przeziębienia nabawić, zwłaszcza w chłodnych miesiącach, w których liczba zachorowań wzrasta. Objawy przeziębienia są dobrze znane. To katar i obrzęk błony śluzowej, lekki ból gardła i krtani, czasem słaby kaszel i nieznacznie podniesiona temperatura ciała oraz fatalne samopoczucie.

 

 

Najczęściej z takimi właśnie objawami staramy się normalnie funkcjonować, licząc na to, że miną. Chodzimy do pracy czy szkoły, a to już wystarczy, by nasza infekcja przenosiła się na innych, a co gorsza – torowała drogę poważniejszym chorobom, takim jak grypa, zapalenie oskrzeli lub płuc. Dlatego też koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, jeśli przeziębienie przez trzy dni nie ustępuje, a dodatkowo pojawiają się problemy z oddychaniem, zawroty głowy, nudności lub wymioty, odkrztuszanie lepkiego śluzu (czasami z domieszką krwi), kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej przy oddychaniu oraz bóle w okolicy czoła i policzków.

Reklama

 

Nie czekając więc na wystąpienie tego typu komplikacji, należy przeziębienie potraktować poważnie, stosując klasyczne, standardowe metody postępowania. Należą do nich:

  • pójście do łóżka, wyspanie się i wypoczynek
  • użycie dostępnych bez recepty środków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych
  • sięgnięcie po preparaty przeciwkaszlowe i wykrztuśne oraz tabletki do ssania na ból gardła
  • przyjmowanie witaminy C, najlepiej z rutyną
  • walka z katarem, bo nieleczony może doprowadzić do zapalenia zatok (dobre będą inhalacje z dodatkiem olejków z eukaliptusem lub tymiankiem)
  • sięgnięcie po miód, sok malinowy, czarny bez, napar z lipy czy rumianku
  • przyjmowanie dużej ilości płynów i zdrowe odżywianie się, wspomagające siły obronne organizmu – jedzenie warzyw i owoców bogatych w witaminę C oraz czosnku o właściwościach antybakteryjnych, a także picie zielonej herbaty i herbatek ziołowych

 

Skutkiem takiego domowego, tradycyjnego leczenia bywa zazwyczaj rozstanie z przeziębieniem i wzmocnienie odporności – szczególnie pożądane w okresach występowania infekcji.