Jak reaguje twój przyjaciel, gdy inni są w potrzebie? Jak zachowuje się w stosunku do ludzi nieuczciwych? Co myśli, gdy widzi kogoś w niekomfortowej sytuacji? Według autorów artykułu zamieszczonego w piśmie „Psychological Science”, jeżeli nie znasz odpowiedzi na te pytania, może się to odbić na waszej przyjaźni.
Istnieje wiele sposobów na poznanie osobowości innego człowieka. Można powiedzieć: „Ona jest ekstrawertyczką” czy „Zwykle bywa zadowolona”, przewidzieć, jak zareaguje w różnych sytuacjach i wobec rozmaitych osób. – To bardziej szczegółowy sposób na zrozumienie osobowości drugiego człowieka – mówi Charity A. Friesen, jedna z autorek artykułu. – Ta sama osoba, która w gronie znajomych jest ekstrawertykiem, w nowej sytuacji i otoczeniu może zachowywać się jak introwertyk.
Jak zachowują się ludzie, gdy znajdą się w określonych sytuacjach? Mamy tu do czynienia z określeniem profilu „jeżeli – to” danej osoby.
Autorki artykułu poprosiły studentów o wzięcie udziału w badaniu, przy czym ochotnicy musieli przyprowadzić po jednym przyjacielu, który miał im towarzyszyć w eksperymencie. Każdy z uczestników musiał samodzielnie wypełnić ankietę w internecie. W pytaniach występowało wiele słów „wyzwalaczy” – opisów takich zachowań, które można uznać za denerwujące. Jednym z nich był „sceptycyzm” – cecha osoby niedowierzającej zbytnio informacjom, jakie do niej docierają; kogoś, kto kwestionuje powszechnie uznane fakty lub nie daje się przekonać do zmiany zdania. Na liście między innymi znalazły się także: łatwowierność, nieśmiałość, zuchwałość, perfekcjonizm, zapominalstwo itp. Przy każdym z nich znajdowało się pytanie: „W jakim stopniu denerwuje cię takie zachowanie? W jakim stopniu denerwuje ono twojego przyjaciela?”.
Część badanych umiała przewidzieć reakcję przyjaciela w określonej sytuacji, ale byli i tacy, którzy nie mieli o tym zielonego pojęcia. Przekładało się to na jakość przyjaźni: osoby świadome tego, co denerwuje ich przyjaciół, miały z nimi lepszy kontakt, rzadziej się kłóciły i nie były sfrustrowane wzajemnymi relacjami. Inne badania potwierdziły, że stworzenie listy cech opisujących daną osobę, nie jest trudne – potrafi to zrobić zwykły znajomy. – Jeżeli jednak jestem z kimś blisko, warto spróbować nauczyć się jego profilu „jeżeli – to”, a naszej relacji wyjdzie to tylko na dobre – mówi Charity A. Friesen.
Źródło: www.physorg.com