Wiele osób boryka się z problemem suchych, zniszczonych oraz zbyt mocno przetłuszczających się włosów. Najczęściej problem tkwi w źle dobranych kosmetykach, które doprowadzić mogą do zmian skórnych i osłabienia ich struktury. Warto zatem czytać etykiety i skład szamponów przeznaczonych do ich właściwej pielęgnacji.
Suche, zniszczone i delikatne
Szampon do włosów suchych, zniszczonych i delikatnych to kosmetyk do zadań specjalnych. Wymagają one dużej dawki środków pielęgnacyjnych, zwłaszcza natłuszczających i odżywczych. Szampon musi chronić cebulki, działać kojąco i przeciwutleniająco. Powinien łagodnie oczyszczać, a zarazem odżywiać włosy i skórę głowy.
Przetłuszczające się
Przetłuszczają się nie włosy, ale skóra głowy. Ma to związek z nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe. Nadmiar łoju oblepia kosmyki u nasady, jednak ich końcówki pozostają suche, a wręcz przesuszone. Nawet po kilku godzinach od umycia zaczynają wyglądać na nieświeże. Aby wyregulować pracę gruczołów łojowych należy im pomóc od czasu do czasu stosując olejowanie, odżywki, domowe maski i płukanki. Odpowiednio dobrany szampon zapobiegnie błyszczeniu i sklejaniu się włosów oraz przywróci skórze naturalną równowagę wodno-lipidową.
Z łupieżem
Do tego typu zalecane są szampony o działaniu przeciwgrzybicznym. Mają za zadanie zapobieganie rogowaceniu i złuszczaniu naskórka. Substancje w nich zawarte działają kojąco na podrażnioną skórę głowy, zmniejszają swędzenie, odbudowują strukturę włosów i redukują ich wypadanie. Na rynku dostępne są szampony przeciwłupieżowe do codziennego stosowania.
Siwe
Wymagają specjalnych kosmetyków, by zachować ich naturalny srebrny kolor. Warto zakupić szampon, który pomoże zarówno zadbać o ich kondycję, jak i utrwali gołębi odcień siwizny, a także zneutralizuje żółknięcie keratyny.
Mycie i suszenie
Niezależnie od rodzaju włosów starajmy się prawidłowo je myć. Zwróćmy uwagę, czy wykonujemy tę czynność poprawnie. Na początku należy dokładnie je zmoczyć ciepłą wodą, by usunąć nagromadzony tłuszcz. Szamponu nigdy nie nakładamy bezpośrednio na skórę głowy. W niewielkiej ilości nanosimy go na dłoń, rozcieńczamy z wodą (tak, by powstała piana), a następnie równomiernie go nakładamy. Dokładnie spłukujemy i czynność powtarzamy. Do płukania używamy zawsze chłodnej wody, która zamknie łuski włosów. Najlepiej jeśli wyschną one naturalnie, bez używania suszarki.