Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wiek – 65 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn – za samodzielny czynnik ryzyka zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe. Z roku na rok proces starzenia się serca może przebiegać znacznie szybciej niż na to wskazuje metryka. Związane jest to ze zmianami, jakie zachodzą w naczyniach krwionośnych – stają się one dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte. Wiele osób w starszym wieku cierpi na podwyższone ciśnienie tętnicze, co z kolei grozi udarem mózgu. Co powinien zrobić dla siebie senior, by zmniejszyć to ryzyko?

 

Ruch to zdrowie

W ciągu roku mięsień sercowy uderza 40 milionów razy, żaden organ tak ciężko nie pracuje. Nie znosi on stresu, nadwagi i nałogów. Zrewanżujmy mu się i dotleńmy go codziennym półgodzinnym spacerkiem, bez względu na pogodę, zwłaszcza że ruch poprawia krążenie, zmniejsza napięcia i stres, zwiększa kondycję fizyczną i umysłową, a także poprawia samopoczucie.

Reklama

 

Właściwe odżywianie

Spowolniona perystaltyka jelit i wydzielanie mniejszych ilości enzymów trawiennych powinny skłonić do zmiany diety. Wskazane, by była urozmaicona, lekkostrawna i bogata w antyoksydanty i niezbędne pierwiatski (witaminy A, C, E, B6, B12, selen, kwas foliowy oraz sód, potas, wapń, magnez i żelazo). Warto postawić na produkty nabiałowe (cenne źródło białka), fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko) oraz ryby, mięso indyka, kasze, soję, natkę pietruszki, jaja. Produkty powinny być przede wszystkim gotowane na parze lub duszone i raczej bezsolne.

 

Pomóż sercu

Osoby chore na serce powinny spożywać tłuste ryby morskie, które niezwykle korzystnie wpływają na jego pracę. Są one bogate w kwasy omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów we krwi, regulują ilość „złego cholesterolu” (LDL) oraz wpływają na wzrost „dobrego” (HDL), przyczyniają się również do znacznego obniżenia ryzyka miażdżycy i pomagają lepiej funkcjonować naczyniom krwionośnym.

 

Nawadniaj organizm

Przy dobrym nawodnieniu układ pokarmowy lepiej funkcjonuje. Problemem seniorów są zaparcia, dlatego nawodnienie organizmu powinno pomóc rozwiązać ten problem. Trudno nakłonić ich do wypicia 1,5 l wody na dzień, ale można zastąpić ją np. słabą herbatą, sokiem lub warzywami i owocami, które również zawierają wodę.

 

Badania kontrolne

Jeżeli chorujesz na choroby sercowo-naczyniowe lub jesteś w grupie ryzyka (choroba w rodzinie), nie zaniedbuj wizyt lekarskich i badań kontrolnych. Pamiętaj również o mierzeniu ciśnienia krwi, które może niebezpiecznie się podnieść np. ze względu na stres lub pogodę.