Zaledwie jedna szklanka jagód dziennie może być kluczowa dla zmniejszenia ciśnienia tętniczego i sztywności naczyń. Oba te symptomy mają związek z chorobami serca i układu krwionośnego.
Jeżeli zastanawialiście się kiedyś nad zwiększeniem ilości jagód w diecie, powinniście się zdecydować na ten krok.
– Nasze badania dowodzą, że regularne spożywanie jagód może opóźnić rozwój podwyższonego ciśnienia do nadciśnienia, a zatem zmniejszyć ryzyko poważniejszej choroby serca – mówi Sarah A. Johnson z Uniwersytetu Stanowego Florydy.
Doktor Johnson interesuje kwestia „pożytecznych produktów żywieniowych”, czyli takich, które oprócz zwykłych wartości odżywczych charakteryzują się pozytywnym wpływem na stan zdrowia człowieka i mogą zapobiec lub odwrócić negatywne skutki chorób, zwłaszcza w przypadku kobiet w okresie menopauzy. Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów w USA. Ryzyko wzrasta w przypadku kobiet, które już przebyły menopauzę. Wyniki badań amerykańskich naukowców sugerują, że wzbogacenie diety o jeden składnik – w tym przypadku o jagody – może zmniejszyć negatywne skutki wynikające z menopauzy dla układu sercowo-krwionośnego.
W ciągu ponad 8 tygodni 48 kobiet po menopauzie, u których stwierdzono podwyższone ciśnienie krwi lub nadciśnienie I stopnia, otrzymywało albo 22 gramy liofilizowanego proszku z jagód (odpowiednik 1 szklanki świeżych jagód), albo 22 gramy placebo. W tym czasie badane panie stosowały zwykłą dietę i wiodły normalny tryb życia. Na początku eksperymentu naukowcy zmierzyli im ciśnienie krwi i sztywność arterii oraz oznaczyli określone biomarkery. Po 8 tygodniach u uczestniczek eksperymentu, które przyjmowały sproszkowane jagody, odnotowano zmniejszenie się skurczowego ciśnienia krwi o 7 mmHg (5,1 proc.). Rozkurczowe ciśnienie krwi spadło o 5 mmHg (6,3 proc.). Ponadto u pacjentek z tej grupy zaobserwowano zmniejszenie sztywności arterii o 6,5 proc.
Okazało się również, że zawartość tlenku azotu – biomarkera, który w przypadku naczyń krwionośnych może mieć związek z ich poszerzaniem – zwiększyła się o 68,5 proc. To bardzo ważna wiadomość, ponieważ sztywność arterii oraz zmniejszanie ich prześwitu są przyczynami nadciśnienia. Spadek ciśnienia można wiązać ze wzrostem zawartości tlenku azotu we krwi.
W przeszłości potwierdzono pozytywny wpływ jagód na zmniejszenie czynników ryzyka chorób serca i układu krwionośnego, włącznie z ciśnieniem krwi, ale w badaniach stosowano takie ilości owoców, które w normalnej diecie mogą być trudne do uwzględnienia. Doktor Johnson zadeklarowała, że w przyszłości jej zespół będzie dalej badać wpływ jagód na zdrowie człowieka, biorąc jednak pod uwagę inne ich porcje, inny okres przyjmowania owoców oraz inne grupy badanych.
Źródło: www.sciencedaily.com