Imbir jest znany na całym świecie od co najmniej 5000 lat. Jego charakterystyczne sękate kłącza o pikantnym smaku zawierają olejki eteryczne i substancje żywiczne wykorzystywane w medycynie naturalnej, w kuchni oraz w kosmetologii. To również doskonały spalacz tłuszczu, więc warto o nim pomyśleć w trakcie diety odchudzającej.
Imbir lekarski (Zingiber officinale Rosc.) pochodzi z Melanezji. Jest rośliną przyprawową o długich, dochodzących do metra wysokości płonnych pędach. Ma duże, lancetowate liście oraz kwiaty o barwie zielonkawożółtej z fioletową warżką. Korzeń stanowi grube i mięsiste jasnobrązowe kłącze o dużym rozgałęzieniu.
Zastosowanie w kuchni
Kłącze imbiru jest jadalne. W postaci zmielonej używa się go jako przyprawę, szczególnie w kuchni azjatyckiej. Charakteryzuje się specyficznym aromatem o ostrym palącym smaku i odświeżającym zapachu, który zawdzięcza olejkom eterycznym (gingerol, zingeron i citral). Tej przyprawy często używa się do pierników oraz smażonego mięsa, a także jako dodatek do kawy, słodkich deserów, piwa (typu ginger) i miodów pitnych. Imbir wchodzi też w skład innej przyprawy – curry. Młode kłącza można konsumować jak warzywo, kandyzować lub zalewać syropem cukrowym.
Właściwości zdrowotne
Chińczycy uważają imbir za prawdziwy cud natury. Zalecają używanie go w okresie jesienno-zimowym, gdyż doskonale uodparnia organizm. Działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Ma również właściwości antybakteryjne, antywirusowe, moczopędne oraz wzmacniające i oczyszczające nerki. Zawarty w kłączach olejek pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo i zapobiega obrzękom.
Wyciąg z kłącza imbiru (dodawany do gum do żucia, lizaków, tabletek czy syropów) pomaga w chorobie lokomocyjnej czy morskiej, a także zapobiega mdłościom dokuczającym kobietom w ciąży. Łagodzi też dolegliwości żołądkowo-jelitowe, migrenowe i przeciwgorączkowe. Działa lepiej niż leki przeciwbólowe.
Można się również rozgrzać herbatką imbirową sporządzoną z łyżeczki utartego imbiru, soku z cytryny, szczypty cynamonu oraz miodu. Całość należy zalać gorącą wodą. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające imbir doskonale pobudza bowiem krążenie i przyspiesza metabolizm. Kapsaicyna odpowiedzialna za ostry smak przyprawy powoduje wzrost temperatury ciała, w związku z czym organizm zużywa więcej kalorii i szybciej je spala. Dawała temu wyraz między innymi aktorka Angelina Jolie, która w szybkim czasie po porodzie wróciła do swojej dawnej sylwetki. Nie należy jednak przesadzać, gdyż imbir to ostra przyprawa i nadmierna ilość może podrażnić układ pokarmowy.
Jedną z ważniejszych cech kłącza imbiru jest jego wpływ na układ krążenia. Poprawia on przepływ krwi do narządów, w tym płciowych. Uważa się go za silny afrodyzjak.
Zastosowanie w kosmetologii
Imbir znalazł również zastosowanie w produkcji kosmetyków i preparatów wyszczuplających. Jest szczególnie pomocny w walce z cellulitem. Wiele produkowanych obecnie perfum ma imbirową nutę, dodającą im świeżości i egzotyki. W połączeniu z kardamonem i pieprzem doskonale podkreśla ona moc męskich zapachów.
Imbir pomaga dbać również o jamę ustną. Działa antybakteryjnie, wzmacniająco na szkliwo i wybielająco. Olejek z korzenia imbiru jest stosowany w walce z próchnicą i przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi z ust, a także wzmacnia ukrwienie dziąseł.