Herbata to prawdziwe bogactwo garbników oraz witamin B, C i PP. Nie tylko jej spożywanie może się przyczynić do poprawy urody. Również maseczki, toniki, płukanki, kompresy oraz okłady sporządzane na jej bazie okazują się pomocne w dbaniu o wygląd. Warto więc raz na jakiś czas poświęcić chwilę i zadbać o pielęgnację twarzy oraz ciała za pomocą wywaru z liści herbaty.

 

Herbata jest znana od prawie 5000 lat. Jako napar była spożywana niemal od zawsze. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy oraz witamin B, C i PP. Niedawno zaczęto ją także wykorzystywać do sporządzania kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała. Wykazuje ona właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, a także przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe. Wszystko to sprawia, iż herbata idealnie się nadaje zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Reklama

 

PŁUKANKI DO WŁOSÓW


Głębia koloru

Czarna herbata jest wspaniałą bazą płukanek do włosów, zwłaszcza dla brunetek, gdyż pogłębia intensywność koloru. Nadaje również włosom puszystości oraz blasku. Także herbata pu-erh jest odpowiednia dla włosów ciemnych. Niweluje przetłuszczanie, nabłyszcza oraz poprawia koloryt.

Płukanka z czarnej herbaty

Pięć łyżeczek czarnej herbaty należy zalać szklanką wrzątku. Wystudzony napar przecedzamy przez sito i płuczemy nim umyte włosy. Nie trzeba spłukiwać.

Płukanka z herbaty pu-erh

Do litra wrzącej wody dodajemy pół szklanki siemienia lnianego oraz szklankę herbaty pu-erh. Całość gotujemy na małym ogniu około 10 minut, a następnie studzimy i przecedzamy. Po zastosowaniu nie spłukujemy. Płukanka ta nie nadaje się dla osób o jasnych włosach, gdyż silne barwi. Wskazane jest też użycie rękawiczek oraz ciemnego ręcznika.

 

KOJĄCE OKŁADY

Zmęczenie, świąd oraz opuchliznę idealnie usunie napar z rumianku. Herbata ulung (półfermentowana) świetnie się nada na obrzęki oraz cienie pod oczami.

Okład z rumianku

Pół szklanki rumianku oraz ziela świetlika zalewamy 2 szklankami wrzącej wody. Parzymy przez 15 minut pod przykryciem. W delikatnie ciepłej esencji moczymy gaziki i nakładamy je na podrażnione miejsca.

Okład z herbaty ulung

Dwie torebki herbaty ulung zalewamy szklanką wrzącej wody. Studzimy, a następnie umieszczamy wszystko w lodówce. Zimne torebki nakładamy na powieki na około 10 minut.

 

MASECZKA I TONIK Z ZIELONEJ HERBATY

Zielona herbata zawiera liczne antyoksydanty, dzięki czemu jest idealnym narzędziem do walki z wolnymi rodnikami. Wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe, wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni komórki skóry. Tonik na bazie zielonej herbaty hamuje produkcję łoju i wspomaga walkę z trądzikiem. Maseczka działa kojąco oraz regenerująco na skórę twarzy.

Tonik z zielonej herbaty

3 łyżeczki zielonej herbaty zalewamy szklanką wrzątku, a następnie studzimy i odcedzamy. Do wywaru dodajemy około 10 kropel olejku z wiesiołka. Przelewamy do ciemnej szklanej butelki i zakręcamy. Przechowujemy w lodówce.

Maseczka z zielonej herbaty

2 łyżki zielonej herbaty zalewamy połową szklanki wrzątku, zaparzamy i studzimy. Do chłodnego naparu dodajemy łyżkę soku z cytryny oraz 2 łyżki miodu. Całość rozpuszczamy. Gazik zanurzony w miksturze nakładamy na oczyszczoną twarz. Maseczkę trzymamy około 15 minut. Następnie przemywamy twarz ciepłą wodą.