Chińczycy piją regularnie napar z tej rośliny – nawet częściej niż zieloną herbatę. W medycynie chińskiej gynostemma jest bowiem uważana za ziele przedłużające życie. Podobno leczy choroby serca, wątroby, cukrzycę, a nawet raka. Nie ma jednak potwierdzonych badań na ten temat.

 

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum), bo tak brzmi poprawna nazwa tej rośliny, to pnącze pochodzące z południowych Chin. Jest ono nazywane również „ziołem życia”, „ziołem długowieczności”, a nawet „pięciolistnym żeń-szeniem” ze względu na swe niezwykłe właściwości. W swoim składzie zawiera witaminy A, C, D i E oraz z grupy B (kwas foliowy), a także cynk, magnez, mangan, fosfor, selen, wapń, potas i żelazo. W roślinie tej znajdują się również saponiny (związki aktywne), które są ważnym składnikiem między innymi niezwykle cenionego na całym świecie korzenia żeń-szenia – co ciekawe, gynostemma posiada ich czterokrotnie więcej.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Gynostemma ma wiele właściwości zdrowotnych, między innymi oczyszcza organizm z toksyn, opóźnia procesy starzenia, wzmacnia odporność oraz łagodzi bóle głowy i depresję. Wspomaga również leczenie miażdżycy, cukrzycy, choroby wrzodowej, zapalenia stawów, otyłości oraz alergii skórnych. Posiada silne działanie antyoksydacyjne, czyli zdolności do neutralizowania wolnych rodników.

 

Przeciwwskazania

Nie należy mieszać „zioła życia” z lekarstwami przyjmowanymi regularnie, gdyż gynostemma może wzmocnić lub osłabić ich działanie. Brak szczegółowych badań dotyczących tej rośliny sprawia, iż nie do końca są znane skutki jej działania w połączeniu z lekami. Należy więc skonsultować się z lekarzem, zanim skorzystamy z dobroczynnych właściwości tego zioła.

 

Uprawa gynostemmi

Roślina ta potrzebuje ziemi przepuszczalnej i żyznej oraz stanowiska o średnim nasłonecznieniu. Wymaga podpórki, by mogła się wspinać. Jest rośliną wieloletnią, dzięki czemu dłużej można korzystać z jej dobrodziejstw. Przycinanie powoduje jej lepsze rozkrzewianie się. Dobrze znosi przymrozki (nawet do –15°C).