Podobno na grzybicę stóp choruje co czwarty Polak. Ze względu na częstotliwość występowania ta dolegliwość jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Przytrafia się osobom uczęszczającym na basen, korzystającym z sauny, ze wspólnych kabin prysznicowych (np. w akademikach czy internatach) oraz sportowcom. Narażone są na nią osoby cierpiące na cukrzycę, nadczynność tarczycy, zaburzenia krążenia lub po kuracji antybiotykowej. Mówi się też, że to choroba czyściochów – cierpią na nią wszyscy dbający o higienę, którzy po umyciu stóp niedokładnie je suszą. Po założeniu butów i skarpetek tworzy się idealne środowisko do rozwoju grzybów.
Objawy:
- zaczerwienienie skóry między palcami
- pęknięcia naskórka
- łuszcząca się skóra
- uczucie pieczenia i swędzenia
- czasami nieprzyjemny zapach
W niektórych przypadkach grzybica atakuje także paznokcie, które stają się słabe, żółte, zrogowaciałe, co może powodować ból podczas chodzenia.
Jeśli na to dermatologiczne schorzenie choruje jedna osoba, zagrożeni są wszyscy w jej otoczeniu, zwłaszcza pozostali domownicy. Wystarczy skorzystać z tego samego ręcznika, nożyczek do paznokci czy klapek. Czasami nawet przejście się boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła osoba chora, może spowodować przeniesienie się zalążków grzybów na stopy.
Diagnoza
Aby postawić precyzyjną diagnozę, należy także przeprowadzić badanie mikologiczne. Na czym ono polega? Lekarz zeskrobuje odrobinę naskórka, po czym bada próbkę pod mikroskopem. Jeśli wciąż są wątpliwości, czy mamy do czynienia z chorobotwórczymi grzybami, próbka jest dostarczana do laboratorium. Tam sprawdza się, jak grzyb reaguje na leki. Dzięki temu można dobrać najlepszą możliwą kurację.
Leczenie
Najczęściej przyjmuje się doustne leki przeciwgrzybiczne oraz miejscowo stosuje maści i kremy. W przypadku grzybicy paznokci czasami mają one postać lakieru do paznokci.
Profilaktyka
Jeśli chorowałeś już wcześniej i nie chcesz, aby grzybica znów stała się Twoim problemem, wyrzuć wszystkie gąbki, pumeksy i szczotki, których używałeś podczas choroby. Cążki i nożyczki sparz wrzątkiem. Odkaź obuwie i skarpetki.
Inne działania profilaktyczne:
- po kąpieli zawsze dokładnie susz stopy; pamiętaj – grzyb lubi wilgoć i ciepło
- na basen i do sauny zawsze zabieraj klapki
- nie noś skarpetek z włókien syntetycznych ani ciasnych, nieprzewiewnych butów
- codziennie zmieniaj skarpetki
- jeśli często pocą Ci się stopy, kup wkładki przeciwpotne
- nie używaj pumeksu – często osadzają się na nim zalążki grzyba
- stosuj po kąpieli zasypki przeciwgrzybiczne, a buty spryskuj dezodorantami grzybobójczymi