Dotychczas tłumaczenia osób z nadwagą lub otyłych, które skarżyły się, że nie chudną mimo sporych wyrzeczeń i ciężkich ćwiczeń, traktowano z pobłażliwością. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge udowodnili, że to wolny metabolizm może być przyczyną braku efektów tych starań.

 

Badacze odkryli mutację genu KSR2, który spowalnia tempo przemiany materii, a dodatkowo zwiększa apetyt. Dobra wiadomość jest taka, że jest to mutacja bardzo rzadka i pojawia się u jednej na sto osób. Artykuł na ten temat opublikowało pismo „Cell”.

Reklama

 

Pierwszy raz istnienie mutacji odkryto podczas badania myszy. Okazało się, że te gryzonie, u których taka mutacja wystąpiła, łatwiej przybierały na wadze. Aby potwierdzić te wyniki, naukowcy przeanalizowali DNA ponad 2000 otyłych osób. Niektórzy mieli zmutowane wersje genu KSR2, które dawały interesujące objawy.

– Takie osoby są głodne, ciągle chcą jeść, nie chcą się ruszać, ponieważ mają wolniejszy metabolizm, prawdopodobnie rozwinie się u nich w młodym wieku również cukrzyca typu 2 – mówi profesor Sadaf Farooqi. – Taki gen spowalnia proces spalania kalorii i może to stanowić wyjaśnienie powstania otyłości.

Nie u wszystkich osób daje się zauważyć wspomniane objawy. Najbardziej narażone są dzieci, które przed ukończeniem 5. roku życia już były otyłe.

Autorzy badań mają nadzieję, że dzięki ich odkryciom uda się w przyszłości skomponować leki modyfikujące działanie genu KSR2.

 

Źródło: bbc.co.uk