Zapalenie ucha to jedno z częściej występujących schorzeń u małych dzieci, ale nie tylko. W większości przypadków choroba ta jest wywołana infekcją wirusową lub bakteryjną. Nie wolno jej bagatelizować, bo może się przerodzić w przewlekłe zapalenie, skutkujące ubytkiem błony bębenkowej, a nawet utratą słuchu.
Objawy wewnętrznego zapalenia ucha to między innymi:
- dojmujący ból nasilający się nocą
- uczucie „wypełnienia” w uchu
- osłabienie słuchu
- ból głowy
- gorączka
- u dzieci – nudności i wymioty
Przyczyny i leczenie
Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha jest niedoleczone przeziębienie, zwłaszcza infekcja bakteryjna, wywołana przez bakterie z grupy paciorkowców. To powoduje obrzęk błony bębenkowej i nagromadzenie się płynu. Jest go tak dużo, że błona ulega uwypukleniu. Napór płynu na błonę bębenkową może spowodować jej przerwanie (czyli perforację). Pojawia się wówczas wysięk, a ból ustępuje. Na szczęście przerwana błona bębenkowa ma zdolność regeneracji.
Niestety, ustąpienie bólu nie oznacza końca problemów. W ostrych stanach konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Pomocniczo stosuje się również krople do nosa oraz leki przeciwbólowe.
Uwaga – nie wolno używać kamfory! W przypadku zapalenia ucha nagrzewanie może wywołać opłakane skutki!
Przewlekłe zapalenie ucha
Trwające zbyt długo zapalenie ucha może spowodować ubytek w błonie bębenkowej i przerodzić się w stan przewlekły. Dochodzi wtedy do stałej perforacji i okresowych wysięków (śluzowych) z ucha. Wówczas lekarz musi odessać wydzielinę, oczyścić kanał słuchowy i przepisać krople z antybiotykiem, a ubytek w błonie „naprawić” podczas specjalnego zabiegu.
Inne przyczyny bólu ucha
Ból ucha może być także spowodowany przez:
- gwałtowne zmiany ciśnienia (np. podczas startu i lądowania samolotu),
- ciała obce w uchu
- nadmierną wilgotność (tzw. ucho pływaka)
- niewłaściwą higienę uszu i zaleganie woskowiny (np. w wyniku nieprawidłowego stosowania patyczków do uszu, którymi upychamy woskowinę do wewnątrz).
Higiena uszu
Jak właściwie dbać o uszy, by uniknąć problemów? Dobrą metodą jest mycie uszu wodą i osuszanie chusteczką higieniczną nałożoną na palec lub rogiem ręcznika. Dzięki temu widoczna część ucha pozostaje czysta, a wnętrze przewodu słuchowego (którego nie widać) jest pokryte cieniutką zabezpieczającą warstewką woskowiny.