Utrata głosu jest najczęściej wywołana zakaźnym zapaleniem krtani i znajdujących się w niej strun głosowych, a także nadmiernym forsowaniem głosu. Kiedy utracie głosu towarzyszy wysoka gorączka i ból gardła trwający dłużej niż dwa dni lub chrypka utrzymująca się dłużej niż tydzień, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Krtań jest nieustannie narażona na działanie wielu szkodliwych czynników, jak wirusy i bakterie. Gdy system odpornościowy układu oddechowego jest osłabiony (szczególnie zimą lub w upalne lato) narażony jest na przykre dolegliwości ze strony gardła i krtani.
Stan zapalny krtani
Charakterystycznymi objawami zapalenia krtani jest chrypka, bolesne pieczenie w obrębie krtani, a także poczucie suchości i podwyższenie temperatury ciała. Towarzyszy temu skąpy nasilający się kaszel po położeniu do łóżka i rozgrzaniu się. Jest on suchy i bardzo męczący, tzw. szczekający. Oddech staje się świszczący i towarzyszą mu uciążliwe duszności. Wysoka temperatura plus suche powietrze sprzyjają piciu zimnych napoi, zachęcają do spożycia zimnych lodów, co może skutkować podrażnieniem krtani. Odchrząkiwanie może podrażnić krtań. Staraj się częściej połykać zalegającą ślinę. Dodatkowym czynnikiem powodującym chrypkę, drapanie i pieczenie w gardle jest nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Śpiewacy i nauczyciele tracą przejściowo głos z powodu nadwerężenia strun głosowych. Utrata głosu lub chrypka mogą być wynikiem polipów na strunach głosowych lub nawet nowotworu. Na krtań źle działają też alergeny z powietrza oraz żywności wywołujące obrzęk w okolicy podgłośniowej krtani. Warto zaopatrzyć się w nawilżacze i jonizatory powietrza, które oczyszczą wnętrze ze szkodliwych alergenów.
Leczenie
Zapalenie krtani wymaga konsultacji lekarskiej i rzadko kiedy potrzebna jest hospitalizacja. Zaleca się przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę, a w przypadku męczącego mokrego kaszlu pomoże syrop wykrztuśny (np. flegamina). Nie należy go przyjmować po godzinie 16, by odkasływanie nie męczyło nas w nocy.
Domowe sposoby na suchy kaszel, np. syrop z cebuli, pomogą uporać się z uciążliwymi atakami i nieprzyjemnym uczuciem w gardle. Kaszel suchy wymaga stosowania leków, które uczynią go mokrym, przez zastosowanie różnego rodzaju leków wykrztuśnych. Suchy kaszel można też zwalczyć lekami hamującymi odruch kaszlu, jak np. kodeina.
Leki ziołowe
Przygotuj roztwór z kilku kropel nalewki z szałwii lub drzewa herbacianego w pół szklanki ciepłej wody i płucz gardło 3-6 razy dziennie.
Co dwie godziny wypij filiżankę naparu z jeżówki, dziewanny, kocimiętki, podbiału i tymianku.
Na bolące gardło dobrze czynią również okłady z naparu z dziewanny, szałwii i tymianku. Gorący okład należy przyłożyć do gardła i owinąć szyję suchym ręcznikiem.
Stany zapalne gardła i krtani łagodzi spray na gardło z vilcacorą. Tworzy ona ochronny film chroniący śluzówkę przed niepożądanym działaniem drobnoustrojów i jednocześnie nawilża gardło, dzięki czemu łagodzi ból.