Drętwienie rąk dotyczy 5 proc. dorosłych osób, zazwyczaj kobiet w okresie menopauzy. Najczęstszą przyczyną jest zespół cieśni nadgarstka, brak płynów i witaminy B, ale nie tylko. Dlatego w przypadku nawracania tej dolegliwości warto zasięgnąć porady lekarza.
Drętwienie rąk występuje zazwyczaj nocą. Przyczyna może być prozaiczna, choćby złe ułożenie ręki podczas snu, które utrudnia swobodny przepływ krwi. Dodatkowo mogą też wystąpić drętwienia innych części ciała, na przykład nóg czy stóp. Dolegliwość ta może się przydarzyć każdemu i zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Gdy jednak się powtarza albo dołączają do niej takie objawy, jak bóle rąk i barków, obrzęki czy ograniczenie ruchomości, warto skontaktować się z lekarzem, gdyż może to zwiastować jakieś poważniejsze schorzenie.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną jest zespół cieśni nadgarstka (ZCN), czyli ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. To prowadzi do utraty czucia i jest powodem drętwienia dłoni. Choroba jest przewlekła i postępująca. Powstaje wskutek przeciążenia, polegającego na nadmiernym eksploatowaniu ręki, na przykład wskutek pracy przy komputerze (ruchy myszką), cięcia nożyczkami czy szycia. Dochodzi wówczas do mocnego tarcia, drażnienia i zgrubienia ścięgien oraz więzadła poprzecznego. To ostatnie, zarastając do wnętrza, powoduje zmniejszenie średnicy kanału nadgarstka.
Inne przyczyny
Przyczynami mrowienia rąk mogą być również kłopoty z kręgosłupem szyjnym, ucisk na nerw łokciowy w bruździe w okolicy łokcia (zespół rowka nerwu łokciowego), zatrzymanie płynów, brak witaminy B, dna moczanowa, a nawet cukrzyca.
Diagnostyka
Pacjenci najczęściej są kierowani do lekarza zajmującego się chirurgią ręki, ortopedy lub neurologa. Ten zleca badania, takie jak elektromiografia (EMG; pozwala ustalić, czy zmiany powstały w odcinku szyjnym kręgosłupa lub na przykład w obwodzie kończyny), USG (by zobaczyć, jak wygląda zewnętrzna budowa nerwu, i ustalić miejsce ucisku czy obrzęku), a także rezonans magnetyczny kończyny (w przypadku podejrzenia, że nerw jest uciskany przez guzy czy ciała obce).
Zapobieganie i leczenie
Przede wszystkim należy starać się odciążać nadgarstki, robiąc przerwy podczas wykonywania różnych czynności. W przypadku pracy przy komputerze, czy takiej, która wymaga ciągłego ruchu dłoni i nadgarstków, warto używać specjalnej podkładki pod myszkę lub opaski usztywniającej nadgarstek.
Przy tego typu dolegliwościach często pomaga wykluczenie nadmiaru soli z diety, ograniczenie spożycia napojów gazowanych oraz prawidłowe nawadnianie organizmu i uzupełnianie niedoboru witaminy B.
Kiedy jednak drętwienia stają się coraz bardziej dokuczliwe, warto zasięgnąć porady lekarza, żeby wykluczyć cięższe schorzenia. Ulgę mogą przynieść odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne. Niekiedy (zwłaszcza w zespole cieśni nadgarstka) konieczny jest zabieg operacyjny.