Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego. Problem ten najczęściej dotyka osób młodych, głównie nastolatków. Aż 36 proc. z nich nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez telefonu. Jak rozpoznać pierwsze symptomy tego uzależnienia i co możemy zrobić, aby się przed nim ustrzec?
Fonoholizm to nowe zjawisko, które charakteryzuje się nadmiernym używaniem telefonu komórkowego. Powoduje osłabienie więzi rodzinnych oraz społecznych, trudności w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, ograniczanie do minimum innych zainteresowań, problemy w komunikacji językowej, a nawet nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, na przykład zaburzenia snu oraz łaknienia.
Objawy fonoholizmu i groźna statystyka
Telefon komórkowy stał się dzisiaj czymś więcej niż urządzeniem do przeprowadzania krótkich rozmów. Mnogość funkcji, wielość aplikacji, szybkość komunikacji oraz rozrywka, której dostarcza nam telefon, spowodowały, iż stał się on urządzeniem wielofunkcyjnym. Trudno się więc dziwić, że niektórzy z nas nie wyobrażają sobie bez niego normalnego życia. Niestety, intensywność jego użytkowania często prowadzi do uzależnienia. Oczywiście, większość właścicieli telefonów komórkowych nie będzie chciała się przyznać do fonoholizmu, tłumacząc się tym, iż urządzenie służy im do pracy bądź do pozyskiwania niezbędnych informacji. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy uzależnienia? Najprostszym sposobem jest obserwacja. Jeżeli w ciągu dnia wykonujemy więcej połączeń telefonicznych, które są powodowane chęcią zwykłej, bezproduktywnej pogadanki, aniżeli rozmów treściwych, dotyczących spraw ważnych, to powinno nas to zaniepokoić. Również nieumiejętność odłożenia telefonu podczas bezpośrednich kontaktów towarzyskich może być objawem uzależnienia. Niekiedy przybiera ono inną postać – niechęci do wykonywania połączeń i rozmów. Są one zastępowane treścią pisaną (nagminne SMS-y lub czatowanie).
Wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych osób są niestety zatrważające. Blisko 60 proc. uczniów używa telefonu komórkowego w trakcje zajęć lekcyjnych, z czego aż 18 proc. robi to podczas sprawdzianów. Co czwarta osoba korzysta z telefonu komórkowego podczas oglądania filmu lub spektaklu, a 44 proc. nie potrafi się bez niego obejść w trakcie spożywania wspólnych posiłków. Co więcej, Polacy zajmują pierwszą pozycję wśród wszystkich Europejczyków pod względem liczby wysyłanych SMS-ów na dobę.
Jak zapobiegać i leczyć?
Fonoholizm jest wielkim problemem XXI wieku. Dotyczy on zwłaszcza osób młodych. Dlatego niezwykle istotne jest, by rodzice zwracali szczególną uwagę na swoje dzieci oraz monitorowali częstotliwość, z jaką korzystają one z telefonów komórkowych. Utrata kontaktu emocjonalnego oraz próba nadmiernej izolacji od świata realnego powinna być sygnałem alarmowym. Wówczas powinniśmy zacząć stawiać ograniczenia w korzystaniu z telefonu. W trudnych przypadkach możemy poprosić o radę specjalistę. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkanaście zakładów terapii leczenia uzależnień zajmujących się problemem fonoholizmu.