Każdego dnia tracimy około pięćdziesięciu włosów, a w okresie jesienno-zimowym nawet osiemdziesiąt. Jeżeli jednak wypada ich znacznie więcej niż zwykle, warto zacząć szukać przyczyn takich zmian, zanim przerodzą się w poważne problemy zdrowotne. Często za kryją się za nimi zmiany hormonalne, choroby, zła dieta oraz nieodpowiednie kosmetyki. Oto kilka faktów i mitów na temat wypadania włosów.
MITY
MIT 1 : Kobiety nie tracą włosów
Wpływ hormonów w cyklu miesięcznym kobiety odbija się na jakości ich włosów. Od dziesiątego dnia cyklu kobieta dość wyraźnie odczuwa dobroczynny wpływ wzrastającego poziomu estrogenu i progesteronu. To najkorzystniejszy czas na wszelkie zabiegi upiększające. Po kilku dniach silniej zaczyna działać na kobietę progesteron, co skutkuje nadprodukcją łoju, a w konsekwencji szybsze przetłuszczanie się włosów. Również estrogeny pełnią ważną rolę w organizmie kobiety, ponieważ odpowiadają za wzrost owłosienia na głowie. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy poziomem progesteronów i estrogenów. Do ich niedoboru może doprowadzić zła dieta, brak odpowiednich witamin, hormonalne tabletki antykoncepcyjne oraz niektóre lekarstwa. Zachwiana równowaga między tymi hormonami może skutkować łamliwością oraz przerzedzeniem włosów na głowie.
MIT 2: Słońce upiększa włosy
Jakże pięknie wyglądają włosy rozjaśnione promieniami słońca! Niczym naturalne pasemka. Niestety nie możemy bagatelizować również szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych na włosy. Nadmiar słońca oraz promieniowanie UV latem, a także wiatr i mróz zimą, powodują przesuszenie i niszczenie pigmentu włosa.
MIT 3: Częste mycie szkodzi włosom
Włosy należy myć tak często, jak tego wymagają. Jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Zamiast skupiać się na częstotliwości mycia, powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na jakość kosmetyków używanych do ich pielęgnacji. Należy wybierać takie produkty, które nadmiernie ich nie obciążają. Odżywki należy odpowiednio nakładać, czyli od połowy długości włosów aż po same końce. W składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów powinny znajdować się przede wszystkim naturalne składniki, które dodatkowo będą regenerować, odżywiać oraz chronić strukturę włosa przed czynnikami zewnętrznymi.
FAKTY
FAKT 1: Jesteś tym, co jesz
Zła dieta, leki oraz antykoncepcja hormonalna są często powodem utraty gęstości włosów. Warto urozmaicić menu w takie składniki, jak: selen, krzem, cynk, żelazo, a także witamina D3. Chude mięso, orzechy, ryby, oliwa z oliwek, owoce, warzywa oraz pieczywo pełnoziarniste to idealna dieta wpływająca korzystnie na kondycję naszych włosów.
FAKT 2: Warto zasięgnąć opinii specjalisty
Często próbujemy leczyć się na własną rękę i faktycznie wiele prostych zabiegów oraz zmian wprowadzonych w nasze życie przynosi szybki efekt. Jednak są takie sytuacje, w których powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty. Niepokojącym sygnałem jest wypadanie ponad 200 włosów dziennie. Przyczyną nadmiernej utraty włosów może być na przykład łupież, który często bagatelizujemy. Jeżeli kosmetyki dostępne w aptece bez recepty nie przynoszą pożądanych rezultatów po zastosowaniu pełnej kuracji, a problem nawraca, musimy udać się po poradę do lekarza dermatologa. Tylko specjalista może sprecyzować daną jednostkę chorobową i wypisać nam receptę na odpowiedni lek.