Nawilżają, chronią przed szkodliwymi substancjami, leczą podrażnioną i wysuszoną skórę oraz odtwarzają jej naturalny płaszcz lipidowy. Emolienty, bo o nich mowa, to hipoalergiczne kosmetyki do zewnętrznego stosowania. Są ratunkiem dla osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry oraz dla alergików.
Emolient to hipoalergiczny preparat, który ma za zadanie natłuszczać skórę oraz nie dopuścić do utraty jej naturalnej wilgotności. Dodatkowo chroni naskórek przed niekorzystnymi substancjami, regeneruje go i tworzy naturalny płaszcz lipidowy na jego powierzchni.
Skład
Emolienty najczęściej zawierają tłuszcze, kwasy tłuszczowe oraz węglowodany mineralne. Często w ich składzie są też naturalne oleje (na przykład olej migdałowy, lniany, sojowy, z konopi, z nasion racznika oraz z wiesiołka), pochodne mocznika i gliceryny, a także wazelina, lanolina oraz substancje hydrofilowe.
Działanie emolientów
Emolienty – zazwyczaj w postaci lotionów, kremów oraz maści – działają natłuszczająco (tworzą warstwę ochronną). Po ich zastosowaniu skóra nabiera zdrowego wyglądu oraz staje się gładka i sprężysta. Ponadto emolienty wchłaniają wodę i nie dopuszczają do jej parowania, dzięki czemu utrzymane jest odpowiednie nawilżenie. Są zalecane zwłaszcza do skóry wrażliwej, alergicznej i skłonnej do podrażnień, na przykład w trakcie leczenia atopowego zapalenia skóry.
Idealne dla dzieci
Emolienty skutecznie się sprawdzają w pielęgnacji niemowląt oraz dzieci. Ich skóra jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej. Częste kąpiele z użyciem środków myjących przeznaczonych dla całej rodziny lub też innych detergentów powodują podrażnienie delikatnej skóry dziecka oraz jej przesuszenie. Emolienty natomiast utrzymują jej prawidłowe pH, działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo oraz nawilżają i odbudowują naturalny płaszcz lipidowy.
Sposób stosowania
Niektóre emolienty dodaje się do wody (nie powinna być ona zbyt gorąca, a mycie się w niej zbyt długie – maksymalnie 15 minut). Najlepiej jednak działają tuż po kąpieli. Kremy oraz maści utrzymują się na skórze do około 6 godzin.