Odchudzanie nigdy nie przestaje być modne, stąd sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów można znaleźć sporo. Niektóre proponowane diety redukcyjne są zdrowe i skuteczne, ale czasami prowadzą do wyniszczenia organizmu. Dużo pisano o negatywnych skutkach odchudzania, prowadzących do anoreksji i bulimii, teraz dołącza do nich drunkoreksja. Moda na tę dietę przyszła, jak zwykle, z Zachodu i staje się popularna wśród młodzieży.
Na czym polega ten sposób odchudzania i jakie niesie z sobą niebezpieczeństwo dla zdrowia?
W jedzeniu jak w życiu trzeba zachować umiar. Lekarze wciąż alarmują w związku z otyłością dzieci i młodzieży i stawiają na wczesną edukację. Jednak wpływ środowiska, w jakim obraca się młodzież, niepokojąco przyczynia się do innego spojrzenia na kwestię zdrowego odżywiania. Duże znaczenie mają też zasoby finansowe, w szczególności studentów, którzy często muszę się utrzymywać sami, a jednocześnie chcą korzystać z uroków życia akademickiego. Dla niektórych nie ma znaczenia, czy kalorie biorą się z jedzenia czy z alkoholu i bezmyślnie stosują zasadę: „piwo to moje paliwo”.
Czym jest drunkoreksja
Nazwa drunkoreksja składa się z dwóch członów – „drunk” czyli „pijany” i „anorexia”, czyli „nic niejedzący”. A więc jest to zaburzenie odżywiania połączone z uzależnieniem od alkoholu. Wiele młodych dziewcząt przed wyjściem na imprezę prowokuje wymioty, bo takie picie na pusty żołądek, powoduje, że kalorie z jedzenia nie odkładają się w formie tłuszczyku. Poza tym jest to forma zaoszczędzenia pieniędzy. „Na głodnego” alkohol szybciej się wchłania, prędzej jest się na rauszu i nie trzeba go zbyt dużo.
Kogo dotyczy?
Ta nietypowa i wręcz szkodliwa dla zdrowia metoda odchudzania dotyczy w szczególności ludzi młodych, którzy świadomie lub nie, rezygnują ze zdrowego sposobu odżywiania się. Nie dojadają, aby pieniądze móc przeznaczyć na alkohol. W większości dotyczy dziewcząt, które postrzegają w negatywnym świetle obraz własnego ciała, mają niską samoocenę lub jakieś wczesne urazy z dzieciństwa. Poza tym nowe środowisko rówieśnicze, w którym znajdują się poza kontrolą rodziców, wyzwala w nich chęć zabawy na całego. Czasami bywa, że pod przykrywką dobrej zabawy chcą uśmierzyć alkoholem swoje problemy emocjonalne czy stres.
Konsekwencje zdrowotne
Z pewnością alkoreksja (bo i taką nazwę nosi to zaburzenie odżywiania) prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Osłabienie, problemy z koncentracją, niedożywienie, problemy z wątrobą i zachowania agresywne to tylko początkowe objawy. Pośrednio przyczynia się również do innych problemów, jak przypadkowy seks, czy uzależnienie się od alkoholu. Są też dużo groźniejsze tego skutki, począwszy od uszkodzenia mózgu i innych narządów wewnętrznych, po choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia układu pokarmowego i wydzielania wewnętrznego, krwiotwórczego, chorób kości (m.in. osteopenii).
Leczenie
Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważnym elementem dla zachowania zdrowia fizycznego. W momencie, kiedy procesy te zostają w nienaturalny sposób zakłócone, następuje lawina kolejnych chorób i dolegliwości. Drunkoreksja to zaburzenie odżywiania i uzależnienie od alkoholu. Leczenie jest wielowymiarowe i obejmuje terapię właśnie wspomnianych zaburzeń. Większość z tych młodych ludzi ma szansę na wyzdrowienie, ale muszą dać sobie pomóc i podjąć tę walkę pod opieką psychiatrów i terapeutów.