Chociaż obyczaj całowania pań w dłonie odszedł już do lamusa, to jednak dbanie o ich wygląd jest wciąż modne. Warto się o nie zatroszczyć, gdyż obok twarzy i szyi, dłonie są najbardziej zagrożone procesem starzenia. Skóra dłoni podatna jest na przesuszenie, odmrożenia, skaleczenie i przebarwienie. Oto kilka sposobów na przywrócenie im pięknego i zdrowego wyglądu.

 

Skóra dłoni składa się z podścieliska łącznotkankowego zawierającego trzy rodzaje włókiem: kolagenowe, sprężyste i retikulinowe. Jest bardzo cienka, delikatna, łatwo się przesusza i ma niewiele gruczołów tłuszczowych, które stanowiłyby jej naturalną barierę ochronną. Za to posiada wiele gruczołów potowych, które powodują zwiększenie utraty wody. Jest szczególnie wrażliwa na urazy mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, suche powietrze, niska i wysoka temperatura, promienie UV oraz różnego rodzaju detergenty.

Reklama

 

Pielęgnacja na co dzień

Ręce powinno się myć w letniej (nie gorącej) wodzie, używając do tego mydła nawilżającego z dodatkiem np. gliceryny oraz niezbyt twardej szczoteczki, którą wymasujemy skórę i usuniemy resztki martwych komórek. Po delikatnym osuszeniu dłoni należy je posmarować kremem nawilżająco-regenerującym lub emulsją (lotionem) z dodatkiem soku cytrynowego, miodu i mleka. Dobrze jest również kilka razy dziennie smarować ręce kremami zawierającymi witaminę A, E i F oraz alantoinę, kolagen i elastynę. Działanie regenerujące mają też wyciągi i oleje roślinne, np. z echinacei, awokado, słodkich migdałów lub pestek winogron.

 

Przebarwienia o żółtym lub brunatnym zabarwieniu

Na rękach kobiet o jasnej karnacji pojawiają się różne zmiany pigmentacyjne, np. piegi. Można je od czasu do czasu wybielić stężonym kwasem owocowym. Warto też zabezpieczyć skórę kremem odżywczym i nawilżającym z filtrami przeciwsłonecznymi. Z upływem lat na dłoniach mogą uwidaczniać się plamy starcze,. Chcąc się przed nimi uchronić, warto zastosować dietę bogatą w witaminę A, czyli marchew, wątróbkę, mleko i masło.

Żółtordzawe przebarwienia wskazującego i środkowego palca to skutek palenia papierosów. Trudno się pozbyć tego brzydkiego nalotu, ale można spróbować go rozjaśnić pocierając miejsca przekrojoną połówką cytryny. Sok pomoże rozjaśnić skórę i dodatkowo wzmocni paznokcie.

 

Popękana i spierzchnięta skóra

Skóra dłoni jest bardzo podatna, zarówno na przesuszenie, jak i przemarznięcie. Popękania naskórka mogą świadczyć o niedoborze witaminy A, którą można uzupełnić dietą bogatą w kolorowe warzywa i owoce. Na spierzchnięte dłonie pomocne będą kąpiele w siemieniu lnianym lub nałożenie maści lub olejku z cynkiem. Pamiętajmy o zakładaniu gumowych rękawic podczas wykonywania prac domowych, co dodatkowo zabezpieczy dłonie przed ich wysuszeniem i uszkodzeniami mechanicznym.

 

Zaczerwienione i szorstkie dłonie

Zdarza się nam dość często, zwłaszcza gdy zimą zapominamy o rękawiczkach, odmrozić sobie dłonie. Skutki tego są bardzo przykre i bolesne. Powierzchnie rąk są czerwone i szorstkie, wrażliwe na dotyk. Przy lekkich odmrożeniach można moczyć dłonie w ciepłym mleku lub herbatce rumiankowej. Pomocne będą też naprzemienne – ciepłe i chłodne kąpiele oraz masaże. Dobrze działa moczenie rąk w letniej wodzie z dodatkiem gruboziarnistej soli lub w wywarze z kory dębowej. Większe odmrożenia należy koniecznie skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie, ponieważ domowe zabiegi kosmetyczne mogą okazać się nieskuteczne.

 

Paznokcie też są ważne

Czubki palców nie tylko zdobi, ale ochrania zrogowaciała warstwa naskórka, czyli paznokcie. Są one ozdobą rąk i powinny być szczególnie zadbane. Właściwa długość i kształt to kwestia upodobań, ale czystość to wymóg niezbędny. Do ich opiłowywania powinno się używać papierowych pilników, które nie zniszczą płytki paznokciowej. Gruboziarnisty papier stosujemy do piłowania, a drobnoziarnisty do wygładzania. Różnego rodzaju przebarwienia, bruzdy czy ogniska ropne pojawiające się na płytce lub wokół niej mogą świadczyć o rozwijaniu się jakiejś choroby, np. zanokcicy, łuszczycy czy grzybicy. Natomiast rozdwajanie się paznokci, rogowacenie i łamliwość mogą być spowodowane niedoborem żelaza, wapnia, fosforu, pektyny, witamin z gruby B oraz A i E. W tym wypadku warto wzbogacić dietę w warzywa i owoce, ryby i nabiał, oraz produkty zawierające żelatynę. Niezależnie od zastosowania własnych środków zaradczych, wszystkie niepokojące nas problemy należy skonsultować z dermatologiem.