– W okresie ciąży dieta wegetariańska, a tym bardziej wegańska nie jest polecana, a jeśli ktoś się na nią decyduje, to tylko w powiązaniu z odpowiednią suplementacją – mówi dr inż. Małgorzata Więch z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Zalecenia żywieniowe dla kobiet w ciąży są mało skomplikowane. Jeśli w okresie przed ciążą kobieta odżywiała się prawidłowo, tzn. spożywała 4–5 posiłków dziennie, jadła chude mięso, nabiał, warzywa i owoce oraz ryby, a także nie nadużywała alkoholu, kawy i herbaty, to w czasie ciąży nie musi zmieniać sposobu żywienia.

 

Mówiąc o suplementacji, ekspertka stwierdziła: – Szczególną uwagę należy zwrócić na przyjmowanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Nawet najlepiej skomponowana dieta nie zapewni odpowiednio wysokiego dostarczania organizmowi tej substancji. W Polsce średnie spożycie kwasu foliowego z dietą sięga 150–200 mikrogramów dziennie, podczas gdy w ciąży zapotrzebowanie na niego wynosi 600 mikrogramów. Tymczasem niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko powstawania wad ośrodkowego układu nerwowego płodu i odklejanie się łożyska. Może też skutkować mniejszą masą urodzeniową dziecka.

Przypomniano, że w czasie ciąży „nie należy jeść za dwoje, a jedynie dla dwojga”. Podano też nowe orientacyjne normy WHO. U kobiet w wieku 19–40 lat o masie ciała 50–60 kg dzienne zapotrzebowanie na energię przed zajściem w ciążę wynosi 2200 kcal. Po zajściu w ciążę w pierwszym trymestrze zwiększa się ono do 2285 kcal, w drugim – do 2485, a w trzecim – do 2675. W czasie ciąży kobieta może przytyć od 10 do 15 kg.

Źródło: Biuletyn Konferencji „Zdrowie Kobiety 2022”

Żyj Długo