Chirurgiczne leczenie otyłości, oprócz pomocy w zgubieniu nadwagi, przyczynia się także do opóźnienia procesów starzenia! Zdaniem naukowców może to być nieprzewidziany efekt utraty wagi na skutek operacji bariatrycznej wykonanej u osób z wysokim poziomem cholesterolu oraz problemami wywołanymi stanami zapalnymi.

 

Rok po operacji u niektórych pacjentów zaobserwowano wydłużenie się końcówek chromosomów, tak zwanych telomerów. Ich postępujące niszczenie i skracanie się jest uznawane za jedną z oznak starzenia się organizmu. Długie telomery zazwyczaj są kojarzone z młodym wiekiem.

– Wiemy, że starzejemy się na poziomie genetycznym – mówi jeden z autorów badania, dr John Morton, szef chirurgii bariatrycznej i małoinwazyjnej w Stanford University School of Medicine. – Nie chodzi tylko o zmarszczki, ale o cały organizm, w którym nieustannie jedne komórki są zastępowane drugimi. Im bardziej komórki się dzielą (lub im bardziej jesteśmy chorzy), tym bardziej strzępią się końcówki telomerów. Odkryliśmy jednak, że w niektórych przypadkach u otyłych pacjentów, którzy bardzo dużo stracili na wadze, poprawiła się jakość telomerów, które znacznie się wydłużyły.

Reklama

 

Morton wraz z grupą naukowców w swoich badaniach skupił się na obserwacji 51 pacjentów o średniej wieku 49 lat poddanych operacji bariatrycznej, których wskaźnik BMI wynosił średnio 44. Trzy czwarte tej grupy stanowiły kobiety. Naukowcy odkryli, że rok po operacji uczestnicy badania zgubili średnio 71 procent nadprogramowej wagi, a to miało pozytywny wpływ na ich zdrowie. W tym samym czasie o 60 procent spadł poziom CRP, czyli białka C-reaktywnego; jego podwyższone stężenie zazwyczaj oznacza stan zapalny, zakażenie bakteryjne, zawał serca lub jakiś uraz. Może też wskazywać na chorobę nowotworową.

Utrata wagi przyczyniła się również do spadku poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz insuliny na czczo (w porównaniu z wynikami sprzed operacji).

– Wszyscy pacjenci stracili na wadze i poprawiła się u nich praca serca – mówi Morton. – Ale u tych osób, które przed operacją miały stany zapalne i wysoki poziom LDL, już po zabiegu stwierdzono zniknięcie stanów zapalnych oraz spadek poziomu złego cholesterolu, a także wydłużenie się telomerów. I nie mówimy tu o delikatnym wydłużeniu końcówek, tylko o znacznym, zdecydowanym wzroście. To wskazuje na to, że na poziomie metabolicznym organizmy niektórych pacjentów chirurgii bariatrycznej są szczególnie otwarte na pozytywne zmiany.

(Chirurgia bariatryczna zajmuje się leczeniem patologicznej otyłości.)

 

Źródło: medicalxpress.com