Stres jest nieodłączny w naszym życiu. Żyjemy coraz intensywniej, więcej pracujemy, mniej wypoczywamy. Niekiedy działa na nas pozytywnie, bo stymuluje wydzielanie adrenaliny, ale gdy trwa zbyt długo i nie dajemy mu upustu, może niekorzystnie przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi, co grozi zawałem serca, udarem mózgu, a tak może przyczynić się do choroby wrzodowej. Czy prawidłowa dieta może pomóc przezwyciężyć wszechobecny stres? Tak, jeśli zawiera m.in. witaminy z grupy B, magnez, inozytol i tryptofan. Jak wpływają na nasz układ nerwowy te witaminy?
Witamina B6 (pirydoksyna) wspiera układ nerwowy i sprzyja utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Działa kojąco na układ nerwowy, uspokaja i pomaga w walce z bezsennością. Dzięki regulacji aktywności hormonalnej przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Niedobór witaminy B6 może być spowodowany spożywaniem alkoholu, stosowaniem leków i stresem. Często występuje u osób starszych, kobiet ciężarnych oraz stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Głównym źródłem witamin z grupy B są: produkty pełnoziarniste, mleko i przetwory mleczne, mięso wieprzowe, ryby, ziemniaki, orzechy, rośliny strączkowe.
Witamina B6 ułatwia przyswajanie magnezu, którego niedobór objawia się skurczami mięśni, drżeniem rąk, zaburzoną pracą serca. Przyswajanie magnezu ogranicza dieta bogata w tłuszcz i białko, a także powszechnie stosowane w przetwórstwie spożywczym fosforany. Głównym źródłem magnezu są: kakao, orzechy, produkty pełnoziarniste, a także owoce i warzywa.
Witamina B12 (kobalamina) również jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niski poziom witaminy B12 powoduje zmiany w komórkach nerwowych: dezorientację, drętwienie, mrowienie, demencję, zmienność nastrojów, urojenia, zaburzenia widzenia. Główne źródło tej witaminy stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso wieprzowe, wątroba (cielęca, drobiowa, wołowa, wieprzowa; inne podroby (serce, nerki), drób, jaja, sery, mleko i jego przetwory, ryby (śledź, dorsz, makrela, sardynka).
Tryptofan jest aminokwasem, którego organizm nie może syntetyzować samodzielnie, musi zatem być dostarczany w pożywieniu. Z tryptofanu powstaje m.in. serotonina, a dzieje się to przy udziale węglowodanów, głównie cukrów, ale nie pochodzących z owoców. Każdy stres obniża poziom produkcji serotoniny, a ponieważ organizm jej potrzebuje, więc po stresowych sytuacjach odczuwa deficyt i konieczność uzupełnienia tej substancji. Jest on również niezbędny do wytworzenia melatoniny odpowiedzialnej za dobry sen. Głównymi źródłami tryptofanu są: mleko, ser, mięso, banany i soja.
Inozytol, tradycyjnie nazywany witaminą B8, bierze udział w przenoszeniu sygnałów nerwowych. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu. Zapobiega zmianom skórnym i wypadaniu włosów. Działa uspokajająco i przyspiesza procesy mózgowe. Jego niedoborom, które mogą prowadzić do nadpobudliwości i nagłych zmian nastroju, sprzyjają kawa i alkohol, a także picie ponad 2,5 l płynów dziennie, gdyż woda wypłukuje go z organizmu. Znajdziemy go w drożdżach piwnych, lecytynie, owocach, warzywach strączkowych, mięsie, mleku, rodzynkach i ziarnach.