Choć w Polsce cytryniec chiński jest mało znany, w Chinach i Korei ceni się go za niezwykłe właściwości lecznicze, zwłaszcza za korzystne działanie na układ nerwowy, krwionośny oraz oddechowy. Roślina ta poprawia koncentrację i wspomaga wzrok. Jej uprawa w naszym kraju nie jest trudna, dlatego warto się nią zainteresować.

 

Cytryniec chiński należy do rodziny cytryńcowatych. W naturalnych warunkach rośnie w dolinach rzek oraz widnych lasach na Dalekim Wschodzie. Łodyga tej rośliny osiąga 15 centymetrów. Liście są eliptyczne, na końcach zaostrzone. Owoce to czerwone lub prawie czarne jagody o średnicy 1 centymetra. Roślina ta jest niezwykle ozdobna, dlatego często sadzi się ją w przydomowych ogródkach. Jest łatwa w uprawie, choć nie lubi suszy i preferuje widne miejsca. Z owoców cytryńca chińskiego można sporządzać domowe konfitury, dżemy, soki oraz nalewki.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Cytryniec chiński jest rośliną cenioną na Dalekim Wschodzie. W Chinach był znany już w 250 r. p.n.e. Nazywano go owocem o pięciu smakach, gdyż jego osłonka ma słodki posmak, miąższ jest kwaśny, całe nasiona są gorzkie i cierpkie, a sproszkowane w miarę upływu czasu stają się słone. Na szeroką skalę roślina ta jest uprawiana na terenie Rosji i Bułgarii. Owoce zawierają witaminy B, C oraz E, a także kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas winny, olejki eteryczne, kwasy tłuszczowe, węglowodany, białka oraz schizandrynę (substancję poprawiającą wzrok oraz wspierającą działanie układu nerwowego). Są również bogate w takie pierwiastki, jak wapń, magnez, potas, sód, miedź, cynk, żelazo, molibden, kobalt, glin, fosfor oraz mangan.

Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie owoce oraz nasiona cytryńca. Wpływa on korzystnie na układ oddechowy, nerwowy i krwionośny oraz na pracę serca. Przyśpiesza regenerację organizmu, zwłaszcza po sporym wysiłku fizycznym i umysłowym. Poprawia ostrość widzenia oraz koncentrację. Cytryniec ma również działanie bakteriostatyczne, co więcej – nie traci tych właściwości w wyższych temperaturach. Z kory oraz liści rośliny wytwarza się herbatę, która działa wzmacniająco na organizm. Zakłady perfumeryjne wykorzystują również olejki eteryczne, które nadają zapachom subtelną cytrynowo-korzenną woń.

 

Uprawa cytryńca chińskiego w Polsce

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby hodować tę roślinę w naszych warunkach klimatycznych. Cytryniec nie toleruje jednak suszy ani silnych wiatrów. Lubi miejsca wilgotne i średnio nasłonecznione. W ogródku najlepiej sadzić go przy ścianie domu czy altanki lub przy płocie, gdyż powinien mieć podparcie, po którym będzie mógł się piąć. Roślina jest wyjątkowo odporna na szkodniki i choroby.