Cynk, jeden z bardziej aktywnych pierwiastków, znalazł wszechstronne zastosowanie w kosmetologii oraz w farmacji. Preparaty na bazie cynku regenerują oraz chronią uszkodzoną skórę. Mają działanie ściągające i przeciwbakteryjne, a także przywracają naturalne pH skóry.
Cynk jest niezwykle ważnym pierwiastkiem potrzebnym w ludzkim organizmie. Jego niedobór powoduje stany zapalne skóry, owrzodzenia, trądzik, przebarwienia, łupież i choroby paznokci oraz problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów. Wykazuje on również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i naprawcze. Dzięki tym właściwościom jest częstym składnikiem leków przeznaczonych do pielęgnacji skóry podrażnionej, skłonnej do wysypki, owrzodzonej lub zranionej. Stosuje się go także w terapii przeciwłupieżowej.
Cynk w kosmetykach
Cynk w kosmetykach dostępnych na rynku występuje w postaci jonowej (naładowany przeciwnie). Najczęściej są to:
- siarczan cynku – ma działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
- tlenek cynku – ma działanie ściągające i ochronne
- węglan cynku – ma działanie ochronne
- undecylenian cynku oraz pirytionian cynku – mają działanie przeciwłupieżowe oraz przeciwgrzybiczne
Zastosowanie w kosmetykach
Do preparatów kosmetycznych cynk jest wprowadzany w postaci bioaktywnych kompleksów. Produkty je zawierające mają działanie pielęgnacyjne, regenerujące i ochronne oraz silnie antyoksydacyjne. Kosmetyki te są szczególnie zalecane dla osób ze skórą dojrzałą, skłonną do przebarwień oraz narażoną na silne promieniowanie UV. Cynk jest również skuteczny w leczeniu stanów zapalnych skóry dzieci i młodzieży, na przykład w pieluszkowym zapaleniu skóry oraz w trądziku młodzieńczym. Pierwiastek ten można znaleźć także w kremach do twarzy, balsamach do ciała, podkładach, a nawet cieniach do powiek.
Pielęgnacja włosów i paznokci
Niedobór cynku może powodować nie tylko poważne zmiany skórne, lecz także wpływać niekorzystnie na budowę włosów i paznokci. W szamponach przeciwłupieżowych często wykorzystuje się pirytionian cynku. Ma on za zadanie zaburzyć metabolizm błony komórkowej drożdżaka wywołującego łupież. Największe zalety tego związku to długotrwałe działanie i leczenie przyczyny choroby, a nie tylko jej objawów. Cynk uczestniczy także w procesach regulujących wytwarzanie sebum. Kosmetyki go zawierające skutecznie przywracają skórze naturalne pH. Korzystnie wpływają także na metabolizm kolagenu, a co za tym idzie – na prawidłowy wzrost włosów i paznokci.