Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) jest rośliną polną występującą w Afryce Północnej, Europie i Azji Mniejszej. Od tysiącleci znane są jej właściwości lecznicze. Z bardzo dobrym rezultatem sprawdzano je po wielokroć. W Polsce, w stanie naturalnym, też można ją napotkać. I trudno pomylić: ma charakterystyczny jasnoniebieskie kwiaty, których kolor – według legendy – zawdzięcza oczom dziewczyny płaczącej za utraconym ukochanym...

 

Pod nazwą hindiba znał ją już arabski ojciec medycyny, Avicenna, a w krajach Lewantu była powszechnie używana jako gorzka przyprawa. Natomiast jej młode listki dodawano do sałatek. Nikt wtedy nie wiedział, iż stanowią bogaty rezerwuar witaminy C, B i licznych pierwiastków śladowych; to wiemy dopiero my. Po prostu dobrze smakowały.

Nie liście jednak stanowią o głównych zaletach cykorii podróżnik. Najważniejszy jest jej korzeń. Silny, o regularnym kształcie, mający formę szerokiego ostrza. Zawiera substancje wpływające na wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a więc takie, które ułatwiają trawienie. Poza tym ma działanie moczopędne, a przede wszystkim...

 

Zawiera inulinę

Inulina jest polisacharydem, czyli wielocukrem. Ma silną konstrukcję, składającą się z połączonych ze sobą 30–35 monocukrów, podobnych do przęseł mostów. Człowiek nie trawi tego związku. Rozkład inuliny w układzie pokarmowym następuje dopiero w okrężnicy. Dokonują go bakterie. Ale zanim do tego dojdzie, inulina oddaje organizmowi...

 

Bezcenne usługi

Jakie?

  • stymuluje wzrost korzystnej mikroflory bakteryjnej jelit, czyli jest prebiotykiem
  • obniża poziom cholesterolu LDL i lipidów
  • usprawnia pracę przewodu pokarmowego
  • wspomaga odchudzanie
  • ma działanie przeciwcukrzycowe
  • działa przeciwmiażdżycowo
  • wpływa na wzrost przyswajalności ważnych dla organizmu mikro– i makroelementów
  • obniża ryzyko wystąpienia raka jelita grubego

Potwierdzają to znawcy tematu. Prof. Iwona Wawer, w swej monografii „Suplementy diety dla Ciebie”, stwierdza: „Badania pokazują, że (...) inulina zmniejsza występowanie nienormalnych krypt jelita grubego (...), a także hamuje wzrost nowotworów przewodu pokarmowego”. W innym miejscu czytamy: „Stosowanie diety z dodatkiem fruktanów (inuliny czy oligofruktozy) powoduje obniżenie poziomu trójglicerydów w surowicy krwi”.

 

Prebiotyki stanowią pożywkę dla rozwoju probiotyków.

Probiotyki natomiast składają się na mikroflorę jelitową – mikrobiom, ważny składnik systemu immunologicznego człowieka.

 

Nie tylko jelita

Inulina powoduje, że w układzie pokarmowym pomyślnie rozwijają się bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium, które wytwarzają kwas mlekowy i octowy, co obniża pH oraz pozytywnie wpływa na komórki układu immunologicznego w układzie trawiennym człowieka. Poza tym wytwarzają one witaminę B i K, a także poprawiają motorykę pracy jelit, dzięki czemu organizm może szybciej pozbywać się szkodliwych substancji, pozostających po zakończeniu procesu trawienia. Czyni to śluzówkę jelit zdrowszą oraz przeciwdziała wczepianiu się w nią szkodliwych bakterii. Dzięki temu skład mikroflory jelitowej zbliża się do optymalnego, co przeciwdziała pojawianiu się chorób układu pokarmowego – lecz nie tylko. Także zmniejsza to prawdopodobieństwa zapadnięcia na różne infekcje, atopowe zapalenie skóry, czy astmę oraz alergie, które pojawiają się, gdy zaczyna szwankować układ immunologiczny.

 

Równowagę łatwo zakłócić

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet gdy w pewnym momencie osiągniemy równowagę makrobiotyczną, stan ten nie trwa wiecznie. Podlega on licznym wahaniom, co wynika z najróżniejszych przyczyn. Powodem zachwiania tej równowagi może być na przykład przyjmowanie antybiotykow, zmiana diety, a nawet zmiana składu powietrza, którym oddychamy (bo sezonowo zwiększa się jego zanieczyszczenie). Wtedy jak najszybciej winniśmy dążyć do powrotu do stanu wyjściowego. Może nam w tym pomóc przyjmowanie odpowiednich suplementów diety – takich, w które zawierają dobroczynną dla jelit inulinę.

Żyj Długo