Szalejące hormony, niedobory energetyczne i zaburzenia przemiany materii to czynniki sprzyjające podniesieniu poziomu cukru we krwi i uodpornieniu na insulinę. Jest to stan dość niebezpieczny dla kobiet spodziewających się dziecka, gdyż może przyczynić się do zaburzeń w jego rozwoju lub nawet wcześniejszego porodu. Jakie są objawy cukrzycy w ciąży i jak zapobiec jej rozwojowi?

 

Cukrzyca w ciąży występuje u blisko 3–5 proc. kobiet, zwykle u większości z nich mija niedługo po porodzie. Największe ryzyko występuje u kobiet otyłych, cierpiących na zespół policystycznych jajników, chorujących na nadciśnienie, starszych, a także tych, u których w rodzinie cukrzyca się powtarzała. Kobiety, które w poprzedniej ciąży urodziły dziecko powyżej 4,5 kg mogą w kolejnej ciąży również mogą mieć cukrzycę ciążową.

Reklama

 

Objawy

Problemy z poziomem cukru pojawiają się zwykle między 24 a 28 tygodniem ciąży. Najczęściej objawem dominującym jest zwiększone pragnienie, nadmierny apetyt, a przy tym chudnięcie, ogólne zmęczenie, zawroty głowy i mdłości. Niektóre z kobiet, poza nawracającą infekcją pęcherza, nie odczuwają żadnych objawów choroby, która najczęściej jest wykrywana w trakcie okresowych badań krwi.

 

Wczesna diagnoza

Każda kobieta ciężarna powinna co miesiąc wykonywać badanie krwi i moczu, dzięki czemu można na wczesnym etapie wykryć rozwijającą się cukrzyce. W 24 tygodniu ciąży obowiązkowo należy wykonać tzw. krzywą cukrową. Pierwsze pobranie krwi wykonuje się na czczo. Po wypiciu przez nią roztworu glukozy i odczekaniu godziny pobiera się krew ponownie. Po upływie dwóch godzin wykonuje się trzeci pomiar. Badanie ma określić, jak szybko organizm radzi sobie z obniżeniem poziomu cukru w organizmie. Po skończonym badaniu lekarz porównuje wyniki, a wynik wskazujący, że możesz mieć cukrzycę ciężarnych to 100–125 mg na czczo i 140–199 mg po dwóch godzinach. O rozpoznanej cukrzycy świadczy wynik powyżej 200 mg.

 

Zagrożenie dla płodu i noworodka

Cukrzyca ciążowa niesie wysokie zagrożenie dla zdrowia płodu i noworodka, dlatego bardzo ważne jest poddanie się leczeniu po jej rozpoznaniu. Istnieje ryzyko pojawienia się wad wrodzonych, które mogą dotyczyć układu kostnego, nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. W niektórych przypadkach mogą wystąpić wady genetyczne, jak. np. zespół Downa. Nieprawidłowo leczona lub w ogóle nie leczona cukrzyca zagraża życiu noworodka.

 

Leczenie

Kobieta, u której jest potwierdzona cukrzyca, kierowana jest do poradni diabetologicznej, w której powinna być pod stałą kontrolą lekarza, które poza stosowaniem diety regulującej poziom glukozy zaleci regularne badanie poziomu cukru we krwi (3-4 razy dziennie). Jeżeli to nie pomoże powinna przyjmować insulinę, leki doustne są niewskazane. Ciężarna musi jeść często i o stałych porach. Dieta regulująca poziom cukru we krwi powinna zawierać 40–50 proc. węglowodanów, 30 proc. białka i 20–30 proc. tłuszczów.