Jeśli czeka cię rozmowa na temat podwyżki, warto wypić przed nią napój gazowany zawierający cukier. Taki wniosek wypływa z publikacji zamieszczonej w magazynie „Psychological Science”.
Badacze z Uniwersytetu Południowej Dakoty poprosili 65 studentów o odpowiedź na serię pytań wymuszających podjęcie decyzji – czy wolą otrzymać niewielką sumę pieniędzy natychmiast, czy większą gotówkę w bardziej odległej przyszłości.
Na jedną połowę pytań uczestnicy eksperymentu odpowiadali na czczo, zaś na drugą – po wypiciu bezkofeinowego napoju gazowanego słodzonego cukrem albo słodzikiem.
Dwukrotnie – na początku eksperymentu i po podaniu napoju – zmierzono im poziom glukozy we krwi.
„W ciągu 10 minut od wypicia słodkiego gazowanego napoju wzrosło zainteresowanie opcją otrzymania większej kwoty, nawet jeśli przyszłoby na nią czekać” – mówi Xiao-Tian Wang, jeden z psychologów kierujących eksperymentem.
„Podobnie jest z jedzeniem: przy wysokim poziomie cukru we krwi organizm może dłużej czekać na posiłek” – dodaje Wang.
Chodziło o sprawdzenie, czy poziom glukozy we krwi wpływa nie tylko na nasze nawyki żywieniowe, ale także na mechanizm podejmowania decyzji. Innymi słowy, czy jeśli poziom cukru jest wyższy, zgadzamy się poczekać dłużej na większą nagrodę.
Okazuje się, że tak. Wyższy poziom cukru we krwi sprawił, że uczestnicy eksperymentu działali mniej impulsywnie. Co ciekawe, wypicie dietetycznego (niskokalorycznego) napoju powodowało, że prawdopodobieństwo podjęcia impulsywnej decyzji o odebraniu niższej, ale natychmiastowej nagrody było większe.
Doktor Wang tłumaczy ten fenomen w następujący sposób: „Gdy uczestnik eksperymentu wypija dietetyczny napój, jego organizm otrzymuje informację, że występuje kryzys energetyczny, ponieważ coś, co smakuje dobrze, nie dostarcza mu kalorii. Próbuje zatem pochwycić to, co jest dostępne już teraz. Można więc powiedzieć, że napoje dietetyczne wzmagają impulsywność przy podejmowaniu decyzji”.
Źródło: www.physorg.com