Słodycze potrafią umilić nam życie, a czasami pełnią funkcję terapeutyczną. Ale ich zły wpływ na nasze zdrowie przesłania te przyjemności. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważają, że sprzedaż cukru powinna zostać uregulowana prawnie, podobnie jak to jest w przypadku alkoholu i papierosów. W artykule „Toksyczna prawda o cukrze”, który został opublikowany w czasopiśmie „Nature”, badacze z Kalifornii alarmują: nadużywanie cukru oznacza powolną śmierć.

 

 

Naukowcy przyznali, że cukier spożywany w większych ilościach jest toksyczny dla wątroby i sprzyja zapadaniu na choroby przewlekłe. Ponadto zaburza metabolizm i podnosi ciśnienie krwi. Może więc powodować w organizmie duże spustoszenia.

W ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru na świecie wzrosło trzykrotnie (według danych GUS, w Polsce wynosi ono aż 42 kg rocznie na osobę), a jego wynikiem jest epidemia otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Profesor Robert Lustig, który przewodził grupie badawczej, uważa, że cukier spełnia „podobne kryteria upoważniające do interwencji społecznej, jak alkohol i nikotyna”. Jego zdaniem rząd Stanów Zjednoczonych powinien zaostrzyć regulacje dotyczące spożywania cukru, zwłaszcza przez dzieci. Słodkie przysmaki i napoje powinny w ograniczonych ilościach trafiać do szkolnych sklepików, a artykuły spożywcze o wysokiej zawartości cukru powinno się opodatkować. Lustig sugeruje nawet, żeby wprowadzić ograniczenie wiekowe na zakup zaprawionych cukrem produktów.

Reklama

 

Równie surowe rozwiązania dotyczące szkodliwych produktów zastosowano już w Danii, gdzie opodatkowano artykuły z dużą zawartością tłuszczów nasyconych (masło, pizza, chipsy), i we Francji, gdzie wprowadzono podatek od słodkich napojów.

Jednak dr Peter Scarborough z pracującej na Uniwersytecie Oksfordzkim grupy badawczej British Heart Foundation Health Promotion, chociaż zgadza się z amerykańskimi kolegami, że opodatkowanie to dobry pomysł, zaznacza, że najlepsze skutki mogłoby przynieść wprowadzenie podatku na kilka typów niezdrowych produktów, między innymi także na te o dużej zawartości soli. Inaczej możemy się spodziewać niezamierzonych skutków, na przykład tego, że konsumenci zaczną oszczędzać na warzywach i owocach, by móc kupić inne produkty.

 

Źródło: news-medical.net