Jak rozpoznać, że jest się w ciąży? Symptomów jest wiele, jednak nawet te najbardziej oczywiste mogą być zwodnicze. Czasami to, co uznajemy za pierwsze sygnały stanu błogosławionego, okazuje się zwykłym rozregulowaniem organizmu. Aby się upewnić, można wykonać test ciążowy, ale jest to możliwe dopiero po 2 tygodniach od momentu zapłodnienia. Jeśli chcemy mieć pewność, najlepiej wybrać się do lekarza ginekologa.
Najbardziej oczywistych objawów ciąży jest kilka.
Brak miesiączki
Kiedyś brak miesiączki uważano za pewny znak tego, że kobieta zaszła w ciążę. Dzisiaj wiadomo, że nawet osobom o bardzo regularnym cyklu zdarzają się takie incydenty. Czasami okres może się spóźniać nawet o kilkanaście dni. Jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi, sytuacjami stresowymi lub infekcją dróg rodnych. Brak miesiączki może – chociaż nie musi – oznaczać ciążę, jeśli opóźnienie wynosi około 2 tygodni i towarzyszą mu inne omówione niżej objawy.
Uwaga! Czasami krwawienia czy plamienia mogą się pojawiać do końca I trymestru ciąży. Jeśli mamy już pewność, że spodziewamy się dziecka, każdy taki przypadek należy natychmiast zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.
Poranne nudności
Nudności mogą się pojawić już w kilka dni po zapłodnieniu, ale najczęściej zaczynają występować w 3–4 tygodniu ciąży i utrzymują się do około 12 tygodnia. Czasami ciężarne skarżą się na nie aż do rozwiązania. Dolegliwości te niekiedy bywają bardzo uciążliwe i prowadzą do znacznego spadku wagi i odwodnienia.
Obolałe piersi
Jednym z sygnałów ciąży może być wrażliwość piersi – stają się one opuchnięte, obolałe, nadmiernie czułe na dotyk. Sieci naczyń krwionośnych zaczynają być widoczne. Jednak nie są to oznaki dające stuprocentową pewność – takie objawy pojawiają się czasami przed menstruacją.
Zmęczenie
Uczucie senności i zmęczenie to efekt wszystkich zmian zachodzących w ciele kobiety na początku ciąży. Serce zaczyna pompować coraz więcej krwi. Dużo energii pochłania proces tworzenia się łożyska oraz zwiększona produkcja hormonów. Czasami dochodzi do tego niedobór żelaza, a także wspomniane wcześniej wymioty i nudności.
Zmiany nastroju
Pewne rozdrażnienie, huśtawka nastrojów (płaczliwość i nadwrażliwość) wiążą się z zachodzącymi w organizmie ciężarnej zmianami hormonalnymi. Mogą one przypominać objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Niechęć do używek
Kobiety, które paliły papierosy i nie unikały alkoholu, po zajściu w ciążę czasami zaczynają odczuwać niechęć do tych używek. W ten sposób organizm chroni płód przed szkodliwymi czynnikami i stara się zapewnić mu maksymalnie dobre warunki do rozwoju.
Podwyższona temperatura
Wskutek zwiększonej produkcji progesteronu, temperatura ciała kobiety w ciąży może być podwyższona. Taki stan musi się utrzymywać dłużej (około 18 dni), żeby można było powiązać ten objaw z ciążą.
Zmiany w narządach płciowych
Narządy rodne stają się powiększone, można zaobserwować rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy, a także powiększenie macicy. Zmiany te zauważy lekarz ginekolog.