Przyglądając się swojej twarzy w lustrze możemy dostrzec na skórze różnego rodzaju wypryski, krosty, wągry, czy trądzik. Niedoskonałości te są sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś złego. O czym mogą świadczyć te objawy?
Chińczycy od tysięcy lat wykrywali i diagnozowali przeróżne choroby wypisane na twarzy. Uważali oni, że twarz nigdy nie kłamie. Wnikliwa obserwacja ciała i rozumienie powiązań skórno-jelitowych może wskazywać na szereg nieprawidłowości w organizmie. Zaobserwujmy, w których momentach cera zmienia się, po czym pojawiają się różnego rodzaju wypryski, i skojarzmy, czy przyczyną tego stanu może być nowy kosmetyk lub zamiana diety. Zła dieta powoduje zablokowanie porów skóry i zaburzenia trawienia. Pojawienie się wyprysków może świadczyć o dużej ilości toksyn w naszym organizmie.
Jak zatem rozpoznać, na co te niedoskonałości na twarzy mogą wskazywać?
Czoło
Górna część czoła związana jest z pęcherzem moczowym. Zastanówmy się czy nie wstrzymujemy zbyt często moczu albo czy nie cierpimy na stan zapalny pęcherza. Należy dużo pić (polecane są napary pokrzywy, skrzypu, bratka albo mniszka lekarskiego), przyjmować preparaty z żurawiną i witaminę C.
Środkowa – z trawieniem. Przyczyną wyprysków prawdopodobnie może być zła dieta np. zbyt bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone. W przypadku kłopotów trawiennych (np. zaparcia, niestrawność) należy pić więcej płynów (w tym ziół wspomagających trawienie np. mięta, pokrzywa, koper, rumianek, dziurawiec) oraz jeść więcej lekkostrawnych produktów, zaś unikać tych przetworzonych. Zbyt późne jedzenie może mieć również wpływ na zmiany skórne.
Dolna część czoła – być może wypryski w tej części twarzy mogą być przyczyną nadmiernie obciążonej wątroby (ciężkostrawna dieta, nadmiar alkoholu) albo alergii pokarmowej.
Zaskórniki na nosie
Zaskórniki (wągry) są niczym innym jak łojem wymieszanym z martwym naskórkiem. Blokują one ujście porów skóry, dlatego najczęściej na nosie pojawiają się czarne kropki. One to z reguły powodują powstawanie wyprysków. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja sprawi, że można się ich pozbyć. Pod żadnym pozorem nie należy ich wyciskać. Trzeba złuszczyć skórę płynem z kwasem salicylowym (BHA), co pozwoli pozbyć się martwych komórek. Warto też zasięgnąć konsultacji u dermatologa, który zaleci krem z retinoidami. Retinoidy regulują produkcję komórek oraz poprawiają funkcjonowanie porów.
Policzki
Wypryski w dolnej części policzków mogą wskazywać na kłopoty z dziąsłami i tylnymi zębami. Stan uzębienia wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Podczas stanu zapalnego w jamie ustnej namnażają się bakterie gnilne tzw. beztlenowe, które rozprzestrzeniają się w całym organizmie tworząc chorobę odogniskową. Zmiany na skórze może powodować również nieusunięty korzeń lub nie do końca wyrznięte zęby mądrości, wokół których pojawiają się obrzęki i torbiele. Problemy z zębami można wyczytać ze skóry twarzy. Trądzik pojawiający się w okolicach ust, na brodzie i kościach szczęki może niekoniecznie spowodowany jest zmianami hormonalnymi czy łojotokiem, również powoduje go zepsuty ząb.
Usta
Przyczyną wyprysków wokół ust jest dieta uboga w witaminy z grupy B, dlatego powinno się ją wzbogacić o produkty z pełnego ziarna, chude mięso i zielone warzywa liściaste. Warto też zwrócić uwagę na zmieniającą się porę roku, a co za tym idzie tzw. stres gastryczny. Stres wpływa na żołądek i w tym wypadku przydałaby się 2–3-dniowa dieta lekkostrawna odciążająca przewód pokarmowy.
Stan zapalny skóry wokół ust może być spowodowany niewłaściwy poziom kwasów żołądkowych, a także ukrytymi ogniskami zapalnymi w organizmie.
Podbródek
Wykwity skórne na brodzie i podbródku pojawiające się cyklicznie (co miesiąc) związane są z miesiączką. Są to wypryski hormonalne. W diagnozowaniu przyczyn trądziku bardzo ważny jest wiek pacjentki. Trądzik w wieku młodzieńczym, między 12 a 20 rokiem życia związany jest ze zmianami związanymi z okresem dojrzewania. Nie jest on z reguły powodem do niepokoju. Wyjątkiem może być postać trądziku wywołująca duże cysty i ropnie, ustępujące z pozostawieniem blizn. Trądzik u kobiet dojrzałych to działania niepożądane stosowanych leków, głównie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz tak zwany trądzik kosmetyczny, związany z niewłaściwą pielęgnacją i używaniem kosmetyków silnie zapychających pory skórne. Aby potwierdzić lub wykluczyć udział hormonów w powstawaniu trądziku konieczna jest wizyta u lekarza endokrynologa.
Szczęka
Bolesne i twarde krosty na linii żuchwy wskazują na przeciążenie organów wewnętrznych, a zwłaszcza spowolnienie funkcjonowania jelita grubego. Powodem jest, jak w większości przypadków, zła dieta, czyli smażone potrawy, wysoko przetworzone produkty spożywcze, jedzenie śmieciowe, żywność bogata w konserwanty i sztuczne dodatki, napoje gazowane.
Niedoskonałości w tych miejscach mogą być również związane są z problemami hormonalnymi, ale też nadmiarem toksyn i kłopotami z nerkami.