Długotrwała praca przy komputerze może powodować silne bóle przeciążeniowe pleców i przedramion, mięśni i ścięgien oraz nadgarstków. Ale nie tylko programiści narażeni są na dolegliwości bólowe wskutek wykonywania tych samych czynności przez wiele godzin. Schorzenie to, zwane syndromem RSI, dotyczy również graczy używających myszy komputerowych, sekretarek, pracowników linii montażowych, grających na instrumentach muzycznych. Jakie są objawy tej choroby, jak jej zapobiegać i leczyć?

 

RSI (Repetitive Strain Injury) – czyli uraz powstały na skutek powtarzających się obciążeń. Choroba ta była w Australii i USA przedmiotem szerokich dyskusji już w latach 80. XX wieku. Właśnie w tych krajach zarejestrowano najwięcej kłopotów zdrowotnych osób spędzających wiele godzin przy monitorze. Szczególnie narażone na ból były mięśnie tułowia stabilizujące kręgosłup, jak również mięśnie rąk i ramion. Najwięcej kłopotów mieli pracownicy czasopism i gazet – sekretarki, redaktorzy, maszynistki, którzy bardzo szybko obsługiwali z klawiaturę komputera czy maszyny do pisania. Układ tzw. QWERT powodował największe obciążenie środkowego i wskazującego palca., co zmusiło producentów do zmiany ustawień klawiszy, a od osób posługujących się nimi – zmiany przyzwyczajeń w pisaniu.

Reklama

 

Objawy

  • bóle i cierpnięcie pleców
  • bóle ścięgien przedramion i nadgarstków
  • obrzęk ścięgien
  • mrowienie dłoni
  • skurcze i drętwienie palców
  • stan zapalny kości nadgarstka i więzadła

 

Przyczyny

Choroba ta jest spowodowana głównie długotrwałym utrzymywaniem tej samej pozycji ciała – siedzenie bez możliwości przerwy przez długi czas, bądź wykonywaniem powtarzających się czynności – obsługa komputera za pomocą myszy i klawiatury, praca narzędziami ręcznymi, granie na instrumentach wymagająca powtarzalnych ruchów palców.

 

Zespół cieśni nadgarstka

Praca wymagająca nadmiernego zgięcia lub wyprostowania nadgarstków i powtarzania ciągle tych samych ruchów powoduje przeciążenie tego stawu. W okolicy nadgarstka, po wewnętrznej stronie dłoni przebiega nerw pośrodkowy – nervus medianus. Jest on ciasno umieszczony w kanale, który tworzą trzy kości nadgarstka i więzadło, dlatego może on ulegać drażnieniu i powodować stan zapalny oraz obrzęk stawów nadgarstkowych. Następstwem tego jest ból, drętwienie palców, sztywność i utrata sprawności podczas wykonywania prostych czynności, np. utrzymanie szklanki czy zawiązanie sznurowadeł. Silny ból spowodowany uciskiem na nerw może promieniować do łokcia, a nawet do ramienia.

 

Zapobieganie i leczenie

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wielogodzinne siedzenie przed komputerem lub wykonywanie i powtarzanie monotonnych czynności wymaga przerw i rozluźnienia organizmu. Co godzinę powinniśmy sobie pozwolić na przerwę przez 3–5minut, w czasie której rozluźnimy i nieco rozciągniemy palce. Odejdźmy także od stanowiska pracy, wyprostujmy plecy i ramiona, róbmy wymachy rąk, rozciągajmy barki, poruszajmy oczami i obróćmy głowę w lewo i prawo. Sprawmy sobie klawiaturę z nowym układem klawiszy, w który bloki podzielone są na dwie grupy, dzięki czemu przy pisaniu zmienia się kąt dla przegubów rąk, a tym samym poprawi się ukrwienie rąk i mniejszy obciążenie ścięgien przedramion. Bardzo ważna jest też wysokość fotela, który ustawiamy tak, by uderzać w klawisze z góry. Gdy nie sięgamy nogami do ziemi, postarajmy się o mały podnóżek.

Silne bóle pleców i ramion możemy załagodzić środkami przeciwbólowymi, jak ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Nie należy ich jednak nadużywać, gdy ich zażywanie nie przynosi ulgi. Lepiej skorzystać z pomocy taśm kinezjologicznych, których naklejenie złagodzi ból i przyspieszy powrót do pełnej sprawności.

Zespół cieśni nadgarstka jest dość łatwy do rozpoznania przez ortopedę, który wykonuje prosty test, np. Tinela lub Phalena. Drętwienie palców ręki, mrowienie albo ból w trakcie badania wskazuje, że jest to spowodowane uciskiem na nerw. Jeśli objawy choroby nie są zbyt dokuczliwe skuteczny może okazać się odpoczynek dla ręki i fizjoterapia w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Przy zaawansowanej postaci choroby wskazany jest zabieg. Chirurg przeprowadza operację otwarcia kanału i uwolnienia nerwu pośrodkowego. Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót do pełnej sprawności.