Ból i obrzęk okolicy podstawy kciuka i bocznej strony nadgarstka, charakterystyczny trzask przy przeskakiwaniu ścięgien, problemy z zaciskaniem ręki to objawy charakterystyczne dla choroby de Quervaina. Czym jest to schorzenie i kogo najczęściej dotyka?
Choroba de Quervaina (ang. de Quervain disease) spowodowana jest zapaleniem pochewki ścięgnistej otaczającej ścięgno odwodziciela długiego kciuka i ścięgno prostownika krótkiego kciuka. Nie jest znana dokładna przyczyna tego schorzenia. Często powtarzalne ruchy ręki i nadgarstka mogą powodować tarcia ścięgien i ich pochewek z otaczającymi je tkankami. Na skutek tego ocierania może rozwinąć się stan zapalny pochewki ścięgnistej, a co za tym idzie – ból, obrzęk i przekrwienie skóry. Ograniczenie ruchów czasami łagodzi bolesność, ale nie jest sposobem na wyleczenie tego schorzenia, a w dłuższej perspektywie może nawet przyczynić się do osłabienia mięśni i pogłębienia bólu, albo powstania przykurczu.
Test Finkelsteina
Aby zdiagnozować objawy występujące u chorego lekarz przeprowadza wywiad i wykonuje badanie palpacyjne, które polega na przegięciu kciuka do dłoni i objęciu go pozostałymi palcami, po czym odchylamy nadgarstek w kierunku małego palca. Odgłos trzeszczenia i odczuwalna bolesność kciuka i przedramienia świadczy o chorobie de Quervaina.
Czynniki ryzyka
- płeć: najczęściej chorują kobiety
- wiek 30–50 lat
- zawody wymagające częstego zginania lub wyginania rąk (stolarze, fryzjerzy, rzeźnicy, muzycy, mechanicy, praczki)
- częste wystukiwanie kciukiem smsów na telefonie komórkowym
Leczenie
- usztywnienie nadgarstka i kciuka
- zimne okłady
- maści łagodzące ból
- ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę
- blokady (zmniejszają ból i obrzęk)
- zabieg chirurgiczny (nacięcie pochewki ścięgnistej)