Przedinwazyjny rak skóry, zwany inaczej chorobą Bowena, to groźne schorzenie objawiające się plamami rumieniowymi o nieregularnych kształtach. Łatwo je pomylić z łuszczycą lub zwykłymi wypryskami na skórze. Najczęściej zmiany te obserwuje się w okolicach tułowia i kończyn. Aż 10 procent przypadków tej choroby może się przekształcić w postać inwazyjną – nowotwór złośliwy skóry.
Choroba Bowena (łac. morbus Bowen) jest zaliczana do kategorii nowotworów przedinwazyjnych. Najczęściej dotyka osób starszych (zwłaszcza kobiet). Jako pierwszy tę jednostkę chorobową opisał amerykański dermatolog John Templeton Bowen w 1912 roku.
Przyczyny
Do najczęstszych czynników powodujących chorobę Bowena można zaliczyć infekcję wirusową wywołaną brodawczakiem ludzkim (HPV), promieniowanie ultrafioletowe, długotrwały kontakt skóry z pyłem arsenowym, mechaniczne drażnienie skóry, immunosupresję oraz inne przewlekłe choroby skóry.
Objawy
Najbardziej typowe objawy choroby Bowena to charakterystyczne pojedyncze lub mnogie ogniska zapalne o brunatnej barwie oraz nieregularnej powierzchni. Można je zaobserwować głównie w okolicy kończyn oraz tułowia. Plamy mają tendencję do powiększania się i łuszczenia. Często w środkowej części zmiany widoczna jest nadżerka, blizna lub tworzący się strup. Objawy nie zanikają samoistnie, a z czasem wręcz się nasilają.
Prawidłowe rozpoznanie
W celu prawidłowego rozpoznania choroby Bowena lekarz zleca badanie dermatoskopowe oraz badanie histopatologiczne w celu dokładnego zbadania komórek naskórka. Czasami kieruje pacjenta również na badanie wirusologiczne, aby potwierdzić bądź wykluczyć obecność wirusa HPV.
Leczenie i rokowania
Najczęstszą metodą leczniczą jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian ciekłym azotem. Stosuje się też laserowe lub chirurgiczne usuwanie zmian. Lekarz może również zapisać odpowiednie maści oraz skierować na terapię fotodynamiczną.
Wcześnie wykryta i rozpoznana choroba Bowena daje dobre rokowania na wyleczenie. Nieleczona może się przekształcić w inwazyjną formę nowotworu skóry.