Systematyczne publikacje prasowe oraz liczne kampanie społeczne skutecznie dotarły do Polaków z informacją o wpływie „złego” i „dobrego” cholesterolu na ich zdrowie. Wydawać by się więc mogło, że o tym związku lipidowym wiemy w zasadzie wszystko. Czy jednak potrafimy powiedzieć, czym jest cholesterol egzogenny i endogenny?
Cholesterol to organiczna substancja lipidowa należąca do grupy steroidów. Odgrywa ważną rolę w ciele człowieka. Większą jego ilość, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania, organizm jest w stanie sam wyprodukować. Niestety, dostarczamy go dodatkowo wraz z pożywieniem, i to w nadmiarze. Cholesterol można więc podzielić na endogenny (samodzielnie wyprodukowany przez organizm) oraz egzogenny (dostarczony z pożywieniem).
Cholesterol endogenny
Cholesterol endogenny to aż 80 proc. cholesterolu, który występuje w organizmie człowieka. Jest produkowany w wątrobie (około 70 proc.), ale również w jelicie cienkim, w skórze oraz w innych tkankach. Ludzkie ciało w skrajnych wypadkach jest w stanie samodzielnie wyprodukować taką ilość cholesterolu, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Zdarza się również, iż wątroba wytwarza go zbyt dużo. Wówczas należy farmakologicznie obniżyć jego poziom. Dzieje się to jednak niezwykle rzadko i często ma podłoże genetyczne. Z kolei zbyt niskie stężenie cholesterolu we krwi może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, do depresji bądź agresji. Niedobór ten zazwyczaj wynika z nieprawidłowej pracy wątroby czy tarczycy lub z zaburzeń wchłaniania.
Cholesterol egzogenny
Spożywane pokarmy, przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczają organizmowi około 20 proc. cholesterolu. Trzeba jednak uważać, aby nie przyjmować go zbyt dużo, gdyż może to doprowadzać do rozwoju wielu schorzeń, takich jak miażdżyca lub choroby serca. Dlatego w sposób świadomy powinniśmy zadbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę oraz systematyczną aktywność fizyczną, co powinno skutecznie pomóc w uregulowaniu poziomu cholesterolu w organizmie.