Słynny grecki lekarz Hipokrates, często zwany ojcem medycyny, mawiał, iż „najlepszym obuwiem jest brak obuwia”. Popularyzatorem chodzenia boso jest znany dziennikarz i podróżnik Wojciech Cejrowski. Czy chodzenie boso jest bezpieczne i zdrowe dla naszego organizmu?

 

Chodzenie boso w dawnych czasach należało do czynności naturalnych. Również obecnie ma ono swoich zwolenników, którzy chodzą bez obuwia bez względu na miejsce przebywania. Są oni nazywani barefooters (ang. barefoot – chodzenie boso). Może więc warto się zastanowić, czy zostawienie w domu butów, chociażby podczas spacerów na łonie natury, ma jakikolwiek sens.

 

Zalety chodzenia boso

Chodzenie boso jest bardzo korzystne dla zdrowia, bowiem na podeszwach stóp znajdują się receptory nerwowe, które dotykając bezpośrednio podłoża, podlegają bodźcom charakterystycznym dla masażu. Tym samym, pobudzanie zakończeń nerwowych podczas kontaktu z często różnorodnym materiałem stymuluje pracę wielu organów wewnętrznych.

Doskonałe efekty daje stąpanie po nierównościach, co między innymi poprawia ukrwienie. Pobudzane są wtedy tysiące zakończeń nerwowych, przy okazji spięte mięśnie i więzadła są poddawane regeneracji i rozluźnieniu, a wytrzymałość łuku stopy ulega zwiększeniu. To doskonały relaks dla stóp, który nie tylko odpręża, lecz także koryguje płaskostopie, a nawet zapobiega bólom pleców. Chodzenie boso hartuje również cały organizm.

Oczywiście ważny jest umiar. Są miejsca, w których po prostu nie da się poruszać bez obuwia. Równie ważna jest pora roku. Z pewnością nie powinno się ryzykować częstego chodzenia boso przy ujemnych temperaturach. Jednakże podczas jesiennego spaceru brzegiem jeziora lub morza można bez ryzyka pozwolić sobie na krótkie przechadzki bez butów. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli mamy problemy z krążeniem, bezsennością, bólami głowy, nerwicami i stresem.

 

Wady i zalety noszenia obuwia

Mimo niewygody, buty chronią nasze stopy przed zanieczyszczeniami z podłoża, skaleczeniami, otarciami, przemoknięciem i odmrożeniami, ale niestety także ograniczają swobodę ruchów. Na każdą ze stóp codziennie działa ogromny ciężar, dlatego źle dobrane obuwie może doprowadzić do powstania wielu powikłań. Zbyt ciasne buty z wąskimi noskami z materiału słabej jakości są przyczyną otarć, bolesnego wrastania paznokci, odcisków i halluksów. Obuwie przeważnie ogranicza dopływ powietrza do stóp, co powoduje ich pocenie się, a w następstwie wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Takie przepocone buty bywają przyczyną rozwoju groźnych bakterii bądź grzybicy, która jest bardzo trudna do wyleczenia.

 

Ciekawostki

  • Stopa dorosłego człowieka składa się z 28 kości, 33 stawów, 100 mięśni oraz wielu ścięgien i więzadeł.
  • Człowiek nie ma dwóch jednakowych stóp – różnią się one nieznacznie wielkością i kształtem.
  • Osobom szczupłym noga w ciągu dnia się wydłuża, zaś „pulchnym” – rozszerza.
  • Dziewczętom stopa rośnie do 14. roku życia, a chłopcom do 16.