Ceramidy stanowią naturalny składnik lipidów ludzkiej skóry. Wraz z wiekiem oraz pod wpływem stresu ich ilość w naszym organizmie maleje. Na szczęście dzięki dużemu postępowi w dziedzinie kosmetologii możemy pozyskiwać je w sposób sztuczny i stosować w postaci kremów.

 

Ceramidy to organiczne związki chemiczne należące do grupy lipidów, które stanowią część warstwy rogowej naskórka. Do tej pory udało się zidentyfikować jedenaście rodzajów ceramidów wchodzących w skład ludzkiej skóry. Tworzą one nieprzepuszczalną powłokę, cementują międzykomórkowe warstwy rogowe naskórka oraz chronią skórę przed szkodliwymi warunkami i utratą wody. Ich brak prowadzi do przesuszenia oraz do łuszczenia się skóry, a w konsekwencji – do jej przedwczesnego starzenia się.

Reklama

 

Źródła pozyskiwania ceramidów

Wraz z wiekiem oraz pod wpływem stresu ilość ceramidów w ludzkim organizmie maleje. Dzieje się tak za sprawą używanych na co dzień detergentów, a także szkodliwego działania promieni UV oraz zanieczyszczenia środowiska. Kobiety w okresie przekwitania są najbardziej narażone na znaczny ubytek ceramidów. Dlatego niezwykle istotne jest ich dostarczanie. Taką możliwość daje dzisiejsza kosmetologia. Składniki te są pozyskiwane z materiałów odzwierzęcych oraz roślinnych. Istnieje też możliwość wytworzenia ich równie skutecznych odpowiedników w sposób całkowicie sztuczny. Tak pozyskane ceramidy nazywa się pseudoceramidami.

 

Ceramidy w kosmetykach do pielęgnacji ciała

Ceramidy używane w kosmetykach do pielęgnacji skóry są przeznaczone głównie do cery wrażliwej (skłonnej do alergii), do cery suchej oraz do cery dojrzałej. Są pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry, a także skóry uszkodzonej przez promieniowanie UV. Niezwykle istotna jest odpowiednia częstotliwość aplikacji (kilka razy na dobę), gdyż najlepsze efekty lecznicze i odbudowujące daje regularne i częste stosowanie.

 

Ceramidy w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Ludzki włos składa się z kilku blaszek, płytek nałożonych na siebie, które w jedną całość łączy spoiwo międzykomórkowe. Jednym z jego elementów są właśnie ceramidy. Mają one zdolność zatrzymywania i wchłaniania wody, a każdy dobrze odżywiony włos powinien ją magazynować w swoim wnętrzu. Zawartość procentowa wody we włosie nie powinna być mniejsza niż 10 proc. Włosy jej pozbawione są suche i łamliwe oraz tracą blask. Dlatego niezwykle istotne jest, by dostarczać włosom odpowiedniej dawki ceramidów. Zawierające je kosmetyki pielęgnacyjne wzmacniają gęstość komórek włosa oraz chronią je przed szkodliwym promieniowaniem UV.