Wysypka bostońska często mylona jest z ospą wietrzną, choć różnice są dość istotne. Przede wszystkim wywołuje je inny wirus. W „bostonce” pęcherzyki pojawiają się w okolicach jamy ustnej, dłoni i stóp, we „wiatrówce” obejmują skórę twarzy, owłosioną skórę głowy, tułów, ale również stopy i dłonie. Jak przebiega choroba bostońska, kogo dotyka i jak długo trwa leczenie?
Chorobę bostońską wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Do rozprzestrzeniania dochodzi w dużych skupiskach, zwłaszcza wśród dzieci, poprzez bezpośredni kontakt z wirusem. Wystarczy wypić z tej samej szklanki co chory lub dotknąć przedmiotów (zwłaszcza deski sedesowej lub klamki po wyjściu z toalety). Rzadko zdarza się zakażenie drogą kropelkową, choć wirus może się rozprzestrzenić podczas kichania i kaszlu. Bostonka atakuje najczęściej dzieci poniżej 10 roku życia, ale mogą od nich zachorować również dorośli. Pierwsze symptomy pojawiają się po okresie 3–6 dni od zakażenia się wirusem. „Epidemia” choroby przypada na przełom lata i jesień. Enterowirus wydala się z przewodu pokarmowego przez długi okres czasu po chorobie (nawet kilka tygodni).
Objawy choroby bostońskiej:
- pęcherzyki surowicze wokół ust i na błonie śluzowej policzków, łukach podniebiennych i języku oraz na dłoniach i stopach zazwyczaj znikają po 7–10 dniach
- ból gardła (podniebienie, język)
- podwyższona temperatura ciała (do 39 st. C), mija po 2–3 dniach
- złe samopoczucie
- czasem wymioty i biegunka
Leczenie
Zazwyczaj choroba bostońska ma łagodny przebieg i wymaga jedynie leczenia objawowego. W przypadku gorączki można zażyć paracetamol, a pęcherzyki oraz owrzodzenia czy nadżerki można osuszać płynami i kremami antywirusowymi lub gencjaną. Ważne jest również nawadnianie chorego dużą ilością chłodnych płynów, choć dzieci, z uwagi na ból podczas przełykania, wzbraniają się przed piciem. W chorobie wirusowej nie powinno stosować się antybiotykoterapii, natomiast jak najbardziej pomocna będzie suplementacja witaminą A.
Profilaktyka
Choroby brudnych rąk wśród dzieci to zazwyczaj lamblioza, owsica, zapalenia jamy ustnej i toksokaroza. Wirus przenoszony jest drogąpokarmowąna skutek braku dostatecznej higieny. Po dotykaniu rzeczy wielokrotnego użytku, a przede wszystkim po wyjściu z toalety należy starannie umyćręce wodąi mydłem. Wpajajmy ten nawyk zwłaszcza dzieciom, które najmłodszych lat przebywają w dużych skupiskach (żłobki, przedszkola, szkoły).