Ból kręgosłupa szyjnego występuje w górnej części karku i potylicy oraz promieniuje do czoła, skroni lub rąk. Jest określany mianem zespołu szyjnego. Często nasila się przy ruchach głowy. Może mieć charakter napadowy lub stały. Inne jego objawy to między innymi bóle i zawroty głowy, szumy uszne, mdłości i zaburzenia snu.
Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów. Układają się one w łuk nieco wygięty ku przodowi. Pierwszy krąg, zwany szczytowym, podtrzymuje czaszkę. Drugi, nazywany obrotowym, pozwala na poruszanie głową w dół, w górę i na boki.
Przez otwory w kręgach biegną nerwy. Jeżeli kręgi są zniekształcone, wówczas uciskają na te nerwy. Na zwyrodnienia i urazy szczególnie narażony jest trzeci, czwarty, piaty i szósty krąg.
Przyczyny
Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym to nie tylko problem ludzi starszych, ale przede wszystkim tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Powodem jest utrzymywanie głowy pochylonej ku przodowi albo nadmierne obciążenie tego odcinka kręgosłupa przy ruchach głowy, na przykład podczas prowadzenia samochodu.
Bóle karku mogą być także spowodowane wyziębieniem organizmu czy silnym stresem.
Zespół szyjny pojawia się często u ludzi w wieku około 50 lat w wyniku ucisku tętnic kręgowych i niektórych struktur nerwowych oraz powolnego niszczenia chrząstek kręgowych.
Bardzo często zespół szyjny jest spowodowany niedoborem magnezu i witamin z grupy B. Zatem warto regularnie dostarczać je w pożywieniu i zażywać zawierające je suplementy.
Objawy
Bóle występują w górnej części karku i potylicy, następnie promieniują do czoła, skroni lub rąk. Ból szyi bardzo często nasila się przy ruchach głowy. Może mieć charakter napadowy lub stały. W efekcie powoduje różne objawy: bóle i zawroty głowy, szumy uszne, mdłości czy zaburzenia snu.
Przeciwdziałanie
Warto zrobić ciepły okład i położyć go na cały kark, a następnie wetrzeć maść przeciwbólową. Niebagatelną rolę odgrywa profilaktyka, należy więc dbać o kręgosłup podczas wykonywania codziennych czynności, zwłaszcza przy dźwiganiu różnych rzeczy oraz w trakcie jazdy samochodem.
Najlepiej spać na poduszce, która podtrzymuje szyję. Jeżeli ból nie przestanie doskwierać, należy udać się do lekarza, którzy może przypisać leki zmniejszające napięcie mięśni.
Leczenie i rehabilitacja
Leczenie może być zachowawcze i operacyjne – w zależności od stanu pacjenta, objawów neurologicznych i diagnostyki obrazowej (rezonans magnetyczny, elektromiografia oraz RTG).
Leczeniem zachowawczym zajmują się neurolodzy, ortopedzi i fizjoterapeuci rehabilitanci.
W stanach ostrych i w przypadku silnego bólu często podawane są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a jednocześnie z pacjentem pracuje rehabilitant, który ma za zadanie rozluźnić gorset mięśniowy, przywrócić prawidłową ruchomość bądź – przy niestabilności – nauczyć pacjenta stabilizowania mięśniowego. To tak zwana terapia manualna. Jest ona prowadzona różnymi metodami (takimi jak na przykład metoda Ackermanna, metoda Maitlanda, osteopatia i chiropraktyka).
Ćwicz też sam
Można się nauczyć kilku ćwiczeń rozluźniających mięśnie szyjne kręgosłupa. Po długim siedzeniu przy komputerze warto na szyi z tyłu głowy położyć proste palce i uciskać mięśnie w bardzo delikatny sposób. Potem należy pokręcić głową ku przodowi i ku tyłowi, a następnie w stronę lewego i prawego ramienia. Podczas patrzenia prosto przed siebie trzeba trzymać głowę na tym samym poziomie i wykonywać skręty w lewo, jednocześnie unosząc brodę do góry. Tę samą czynność trzeba powtórzyć, skręcając głowę w prawo.