Każdy ból w okolicach podżebrowych wymaga dokładnego sprecyzowania. Czy jest on kłujący, tępy lub ciągły. Jak długo trwa i czy nasila się wraz z upływającym czasem? Czy towarzyszą jemu inne symptomy, np. podwyższona temperatura lub krew w stolcu? Te obserwacje z pewnością ułatwią lekarzowi postawienie właściwej diagnozy. Nie kurujmy się sami, gdyż możemy sobie bardziej zaszkodzić. Jakie mogą być przyczyny bólu w prawym boku?

 

Kłucie w prawym boku może zwiastować wiele różnych chorób, bo po tej stronie ciała znajdują się bardzo ważne dla życia narządy, jak wątroba, trzustka, śledziona, pęcherzyk żółciowy, okrężnica. Także choroba wrzodowa dwunastnicy daje bóle w tej okolicy.

 

Ból brzucha

Najczęstszą przyczyną bólów brzucha po prawej stronie jest niestrawność, zaparcia, nadmierne gromadzenie gazów i nietolerancja pewnych pokarmów. Żołądek jest bardzo wrażliwy i manifestuje właśnie bólem, wymiotami, nudnościami. Niektóre z przyczyn można załagodzić jedząc produkty bogate w błonnik, ułatwiające wypróżnienie (łagodne środki przeczyszczające), a w przypadku nietolerancji pokarmowej wyeliminować z diety pokarmy, które nam szkodzą (produkty zawierające gluten, mleko, czekolada). Jeżeli dolegliwości nasilają się po jedzeniu (odbijanie, refluks) należy skonsultować się z gastrologiem.

Reklama

 

... u kobiet

Kłucie w prawym boku w okresie rozrodczym jest najczęściej odczuwane podczas owulacji. Co piąta kobieta w tym okresie cierpi na endometriozę, czyli gruczolistość i wędrującą śluzówkę macicy. Schorzenie to nie zagraża życiu, ale nie zagraża życiu, ale np. duże zrosty w jamie brzusznej mogą powodować silne bóle.

 

... u dzieci

Dość powszechną przyczyną kłucia w prawym boku jest zarażenie się chorobą pasożytniczą. Szczególnie narażone są na owsicę dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodzice, dlatego leczyć się powinna cała rodzina.

 

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból początkowo pojawia się w okolicy pępka i w nadbrzuszu, a następnie sytuuje się w prawej dolnej ćwiartce brzucha, w okolicach kości biodrowej. Ból jest nagły, ostry, nasilający się przy unoszeniu prawego kolana i wyciągnięciu do tyłu prawej nogi. Dolegliwości bólowe zwiększają się przy chodzeniu i kaszlu. Zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy gorączka 38-39 st. C oraz wstręt do jedzenia, nudności oraz wymioty. Niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska lub interwencja chirurgiczna.

 

Wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka...

Wątroba nie boli, bo pozbawiona jest zakończeń nerwowych, gdy jednak ulegnie powiększeniu i rozciągnięciu bogato unerwiona tzw. torebka łącznotkankowa, która ją otacza, zaczyna doskwierać ból. Np. ból pod żebrami, promieniujący do pleców może wskazywać na kolkę wątrobową. Z kolei ból po uderzeniu w okolicę wątroby sugeruje zapalenie pęcherzyka żółciowego. Aby postawić właściwe rozpoznanie należy wykonać badania laboratoryjne, m.in. parametry cholestazy, poziom bilirubiny oraz fosfatazę alkaliczną oraz USG jamy brzusznej, pozwalające ocenić wygląd wątroby, śledziony i trzustki.

 

Dolegliwości bólowe w okolicach prawego podżebrza możemy odczuwać również przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B, kamicy nerkowej czy w zespole jelita wrażliwego.