Przyczyn biegunki u maluchów może być wiele – od wirusa po zakażenie bakteryjne czy reakcję alergiczną. Najważniejsze jednak, aby być czujnym i – kiedy objawy się nasilą i/lub będą im towarzyszyć wymioty i gorączka – jak najszybciej udać się do lekarza. Niewykluczone, że konieczna będzie wizyta w szpitalu, gdzie dzięki kroplówce zostanie wyrównany niedobór elektrolitów.

 

Jednym z objawów biegunki jest odwodnienie. U małych dzieci (noworodków, niemowląt) zapada się wtedy ciemiączko. Typowymi sygnałami świadczącymi o odwodnieniu są też wysuszone spojówki, błona śluzowa w buzi, senność i coraz rzadsze oddawanie moczu. Jeśli pojawią się takie symptomy, należy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.

Reklama

 

Kiedy możemy mówić o biegunce?

  • W przypadku dzieci karmionych butelką lub nieco starszych – kiedy w ciągu dobry dziecko oddaje od 3 do kilkunastu wodnistych stolców. Niepokój powinien także wywołać pojedynczy stolec o wodnistej konsystencji zawierający śluz lub krew.
  • W przypadku dzieci karmionych piersią – kiedy stolców jest więcej niż zazwyczaj.

 

Przyczyny biegunki:

  • Zakażenie bakteryjne – najczęściej jest to bakteria z grupy Salmonella, bywa też Klebsiella lub czerwonka bakteryjna (Shigella sonneil).
  • Alergia – jeśli dziecko jest karmione piersią, należy wykluczyć z diety mamy produkty, które mogą uczulać (bardzo często są to pokarmy z dodatkiem mleka krowiego). Inną formą alergii może być nietolerancja glutenu, czyli celiakia.
  • Wirusy, najczęściej z grupy rotawirusów – na początku pojawiają się objawy przeziębieniowe, potem dochodzą biegunka, wymioty, gorączka.
  • Nieświeży pokarm.
  • Antybiotyki – biegunka jest wtedy reakcją organizmu na zmianę we florze bakteryjnej.
  • Pasożyty w jelitach (na przykład lamblie, owsiki).
  • Nieprawidłowe wykształcenie jelita grubego.

 

Jak leczyć?

Przede wszystkim należy podawać dużo płynów. Najlepsza jest przegotowana woda, ale sprawdzają się także słabe herbatki czy niesłodzone kompoty oraz wodniste zupki marchwiowe. Nie należy podawać soków owocowych. Jeśli pojawiają się wymioty, napoje powinny być lekko schłodzone – w takiej formie osłabią odruch wymiotny. Można podawać także kisiel domowej roboty, zupę krem z jarzyn, banana i ryż z jabłkiem. W ciągu pierwszych czterech godzin warto zastosować także preparat uzupełniający elektrolity.

Jeśli dziecko jest karmione piersią, nie rezygnujemy z tego.