Każdy chociaż raz w życiu zetknął się z tą kłopotliwą i przykrą dolegliwością. Biegunka – czyli wypróżnianie trzy lub więcej razy na dobę masy kałowej o dużej zawartości wody – potrafi poważnie zaburzyć nasze codzienne funkcjonowanie. To zaburzenie czynności układu pokarmowego jest wynikiem zarażenia niektórymi bakteriami, wirusami, zakażenia pasożytniczego, zatrucia pokarmowego lub spożycia toksyn.
W zależności od czasu trwania, biegunki można podzielić na przewlekłe (powyżej 10 dni) i ostre (do 10 dni).
Ze względu na typy zaburzeń wyróżniamy:
biegunkę osmotyczną, kiedy w jelitach pojawiają się substancje osmotyczne, czyli wyciągające wodę
biegunkę sekrecyjną (toskyczną), kiedy masa kałowa zostaje rozrzedzona przez działanie toksyn, które pobudzają komórki do wydzielania płynów; toksyny te są wytwarzane przez bakterie i wirusy
biegunkę związaną z motoryką jelit, która najczęściej jest wywołana przez stres; pokarm przesuwa się zbyt szybko przez jelita i nie zostaje dokładnie strawiony
biegunkę inwazyjną, kiedy do krwi dostają się mikroorganizmy (bakterie, pierwotniaki), które rozprzestrzeniają się po całym organizmie; właśnie wtedy w kale zaczyna się pojawiać śluz, ropa czy krew; mogą się także pojawić bóle brzucha i głowy
Leczenie
Biegunkę możemy spróbować wyleczyć samemu lub zwrócić się o fachową pomoc do lekarza. Konsultacja lekarska jest niezbędna, jeśli:
zaburzenie ma ostry przebieg i prowadzi do odwodnienia (odczuwamy silne pragnienie, suchość warg i języka, oczy są podkrążone, skóra staje się sucha i nieelastyczna, oddajemy bardzo małe ilości moczu)
biegunka trwa powyżej 48 godzin
towarzyszy jej gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i brzucha
w kale występuje śluz, krew lub ropa
Jeżeli zlekceważymy te objawy, może dojść do poważnych powikłań, na przykład do zaburzenia pracy nerek.
Jeśli biegunka występuje w łagodnej formie, możemy spróbować zaradzić jej sami. Jest na to kilka sposobów:
dobre są napary z kwiatów pierwiosnka, kolendry, piołunu czy siemienia lnianego
może pomóc dieta złożona z pokarmów wchłaniających wodę (takich jak ryż, marchew, budyń, suchary, banany)
ze środków dostępnych bez recepty można spróbować węgla aktywowanego, ale w dużych dawkach (mniejsze ilości nie pomagają)
w przypadku odwodnienia należy pić dużo wody niegazowanej, a także dostarczać organizmowi elektrolity (na przykład przyjmować Gastrolit czy Orsalit)