Badanie dopplerowskie to badanie ultrasonograficzne. Pokazuje obraz przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i umożliwia oszacowanie jego kierunku i prędkości. Jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Badanie dopplerowskie przeprowadza się w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który pomaga w przesuwaniu głowicy aparatu USG oraz ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej. Uzyskany w ten sposób obraz jest widoczny na monitorze. Lekarz ocenia wygląd naczyń krwionośnych, a następnie bada przepływy krwi. Badaniu towarzyszy charakterystyczny przetworzony komputerowo szum krwi przepływającej przez naczynia. Dźwięk ten, właściwie zinterpretowany, jest także informacją o nieprawidłowościach układu krążenia lub ich braku.
Wynik otrzymuje się od razu (jego forma zależy od rodzaju aparatu). Zazwyczaj podczas badania lekarz omawia też z pacjentem to, co widzi na monitorze.
Przygotowanie do badania
Do badanie dopplerowskiego nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Tylko przed badaniem wątroby i tętnic nerkowych nie wolno nic jeść (trzeba być na czczo).
Co się bada?
Można wykonać badanie dopplerowskie:
- tętnic szyjnych
- narządów jamy brzusznej
- narządów płciowych
- nóg
- serca
- tętnic podobojczykowych
- guzów
Kiedy się przebadać?
Wskazaniami do badania dopplerowskiego są:
- zakrzepowe zapalenia żył
- przewlekła niewydolność żylna
- tętniaki aorty i naczyń brzusznych
- podejrzenie chorób zastawek serca
- podejrzenie przetok naczyniowych
- ocena funkcjonowania przeszczepionych narządów