Azoospermia – całkowity brak plemników w nasieniu – to jedna z przyczyn niepłodności mężczyzn.

 

Azoospermia może, ale nie musi być nieodwracalna. Czasami produkcja plemników jest tylko upośledzona z powodu występujących wad genetycznych lub wrodzonych – wówczas jest to stan uleczalny. Jeśli jednak doszło do całkowitego zahamowania tworzenia plemników, wtedy są nikłe szanse na wyleczenie.

 

Przyczyny

Do możliwych przyczyn azoospermii zalicza się:

  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia genetyczne
  • uszkodzenie kanalików plemnikotwórczych
  • niedorozwój, zanik lub utratę jąder
  • działania niepożądane niektórych leków

Reklama

 

Diagnostyka

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy należy przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad na temat przebytych przez niego chorób (takich jak na przykład świnka). Powinny też zostać wykonane badania (hormonalne, andrologiczne, USG jąder, biopsja jąder i seminogram).

W przypadku seminogramu, najpierw badana jest kropla nasienia pod mikroskopem. Jeśli nie zostaje stwierdzona obecność plemników w próbce, korzysta się z wirówki – wskutek odwirowania plemniki gromadzą się w osadzie. Jeśli po odwirowaniu próbka jest wciąż przezroczysta, wtedy możemy mówić o azoospermii. Jednak dla pewności badanie zostaje powtórzone – może się bowiem zdarzyć, że została oddana taka próbka nasienia, w której nie znalazły się żadne plemniki, jednak w małych ilościach występują one w ejakulacie, są tylko nierównomiernie rozmieszczone.

 

Leczenie

Mężczyźni z azoospermią także mają szanse na potomstwo. Czasami leczenie jest farmakologiczne (podaje się środki na pobudzenie spermatogenezy). Jeśli występuje niedrożność dróg wyprowadzających plemniki, wykonuje się mikrochirurgiczną korekcję. Można także zastosować metody wspomaganego rozrodu, które polegają na mikrochirurgicznym pobraniu plemnika z jądra lub z najądrza.