Badania przeprowadzone przez naukowców z USA wykazały, że astronauci mają poważne problemy ze snem, które zaczynają się kilka tygodni przed misją i występują w jej trakcie. Wyniki wykazały, że astronauci bardzo chętnie sięgają po leki nasenne.

 

Badacze porównali dane pochodzące z 4000 nocy na Ziemi i 4200 nocy spędzonych w kosmosie, które uzyskano od 64 astronautów biorących udział w 80 misjach promów kosmicznych i od 21 astronautów, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trwające 10 lat analizy to największe w historii badanie snu w czasie wykonywania misji kosmicznych. Naukowcy stwierdzili, że należy opracować skuteczniejsze metody walki z bezsennością podczas takich wypraw w celu optymalizacji wydajności i formy fizycznej astronautów.

– Niedobór snu powszechnie występuje wśród członków załóg kosmicznych – mówi dr Laura K. Barger, która jest członkiem zespołu badaczy. – Bez wątpienia, należy opracować skuteczniejsze metody walki z bezsennością zarówno w fazie treningu astronautów, jak i w czasie wykonywania misji. Brak snu może być powodem spadku wydajności i formy psychofizycznej, czego dowodzą liczne testy przeprowadzone w laboratoriach i w terenie.

Reklama

 

W programach misji kosmicznych prowadzonych przez NASA 8,5 godz. jest przeznaczonych na sen, jednak średnia długość snu astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej wyniosła 5,96 godz. (w przypadku załóg promów kosmicznych) i 6,09 godz. (w przypadku astronautów stacjonujących na ISS). Zaledwie 12 proc. badanych osób z załóg promów przyznało się do snu dłuższego niż 7 godzin. W przypadku załóg ISS było to 24 proc. badanych. Dla porównania – po powrocie na Ziemię 42 proc. astronautów z promów kosmicznych i 50 proc. astronautów z ISS spało powyżej 7 godzin na dobę.

Co ciekawe, badanie wykazało, że problemy ze snem zaczynają się na długo przed startem: w czasie szkolenia przed misją, które z reguły trwa około 3 miesięcy, średnia długość snu astronautów nie przekroczyła 6,5 godz.

Naukowcy stwierdzili również, że astronauci często i chętnie sięgają po tabletki nasenne w czasie misji kosmicznych. Aż 75 proc. członków załóg ISS przyznało się do korzystania z tych farmaceutyków podczas pobytu na stacji kosmicznej. W przypadku załóg promów kosmicznych z leków nasennych korzystało 78 proc. astronautów i to dość często (52 proc. nocy spędzonych w kosmosie).

– Środki farmakologiczne mogą negatywnie wpływać na formę i zdolności astronautów oraz ich reakcję na sytuację alarmową podczas snu – mówi dr Barger. – Regularne korzystanie z leków nasennych przez członków załóg pojazdów kosmicznych jest dość niepokojące, ponieważ większość z nich negatywnie wpływa na wykonywanie obowiązków zawodowych i nie jest zalecana osobom, które w pracy wykorzystują skomplikowane i niebezpieczne urządzenia techniczne. Co więcej, w przypadku misji kosmicznych może dojść do sytuacji, w której wszyscy członkowie załogi są pod wpływem leków nasennych.

 

Źródło: www.sciencedaily.com