Uszy są jednym z ważniejszych narządów zmysłów. Słuch ogromnie pomaga w porozumiewaniu się ze światem zewnętrznym. Czasami jednak zawodzi i kontakt ten jest utrudniony. Wówczas prosimy o powtórzenie słów lub szeroko otwartymi oczyma śledzimy ruchy ust. Nie czekajmy zbyt długo, aby sprawdzić, co jest przyczyną niedosłuchu, wszak badania są często wykonywane bezpłatne.
Kiedy problem ze słuchem się pogłębia, warto się skonsultować z lekarzem laryngologiem, który zbada uszy, wypyta o przebyte choroby (przeziębienia, stany zapalne ucha, częste anginy, choroby zakaźne) i w specjalnej kabinie przeprowadzi kompleksowe badanie słuchu. W zależności od stopnia jego ubytku zaleci zastosowanie aparatu słuchowego, który jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta.
Aparaty zauszne
Aparaty zauszne są dostosowane niemal do wszystkich rodzajów ubytków słuchu. Są zaopatrzone w słuchawkę wzmacniającą dźwięk, która jest umiejscowiona bezpośrednio w kanale słuchowym. Wkładkę uszną zastępuje cienki wężyk doprowadzony do ucha. Dźwięk płynący z tego aparatu jest zbliżony do naturalnego. Urządzenie jest niewielkie, a kolor i wygląd zapewniają dyskrecję jego użytkownikowi. Niektóre aparaty zauszne posiadają mikrofony kierunkowe, które pozwalają zrozumieć mowę nawet w hałaśliwym miejscu.
Aparaty wewnątrzuszne
Aparaty wewnątrzuszne są mniejsze od aparatów zausznych i wielkością przystosowane do kanału słuchowego oraz stopnia niedosłuchu. Wykonuje się je na podstawie odlewu i umieszcza bezpośrednio w uchu. Są one niewidoczne i zasilane bateryjkami.
Można wyróżnić trzy grupy aparatów wewnątrzusznych:
- głębokokanałowe – najmniejsze; nie mają żadnej regulacji, działają w pełni automatycznie. Są zalecane są dla osób z lekkim lub średnim niedosłuchem. Niektóre modele są sterowane za pomocą pilota.
- wewnątrzkanałowe – nieco większe, ale równie dyskretne; są wyposażone w regulator wzmacniający lub przełącznik programów. Zaleca się je osobom z większym niedosłuchem.
- pełnomałżowinowe – wypełniają całą wewnętrzną część małżowiny ucha. Są wskazane przy dużych wadach słuchu. Mogą być automatyczne, z regulatorem wzmacniającym lub przełącznikiem programów.
Pamiętajmy, że wielogodzinne używanie aparatu słuchowego może narazić go na uszkodzenia spowodowane działaniem woskowiny i wilgoci.
Aparaty okularowe
Aparaty okularowe stosuje się wtedy, gdy niewskazane jest noszenie tradycyjnych aparatów słuchowych z powodu różnych chorób ucha wewnętrznego, zalegającej wydzieliny czy zatykania się kanalików usznych. W aparatach tego typu obwód wzmacniacza przetwarza dźwięk na wibracje słuchawki kostnej. Wibrator znajduje się na końcu oprawki okularów i przylega do wyrostka sutkowatego za małżowiną uszną. Wibracje przenoszą się na kości czaszki, umożliwiając tym samym słyszenie drogą kostną.
Aparaty okularowe na przewodnictwo kostne są dosyć drogie, więc warto się starać o dofinansowanie z NFZ.
Informacje ogólne
Po zbadaniu stopnia niedosłuchu trzeba zadbać o zakup odpowiedniego aparatu. Trudno powiedzieć, który będzie dla nas najlepszy. To sprawa indywidualna. W wyborze z pewnością pomocny będzie badający nas lekarz. Ale jedno jest pewne – niezależnie od tego, jaki aparat zakupimy, na początku będzie bardzo głośno i będziemy musieli nauczyć się w nim słyszeć.
Osoby pracujące lub uczące się mogą poprosić laryngologa o wystawienie wniosku do NFZ o dofinansowanie na dwa aparaty, a osoby niepracujące i nieuczące się – jedynie na jeden aparat.