Coraz więcej osób skarży się na dokuczliwe kurcze łydek, uczucie ciężkości nóg czy opuchnięte stopy, które po całym dniu po prostu bolą nie do wytrzymania. Czy jest to tylko przesilenie, czy zwiastun dość często spotykanej niewydolności żylnej? Warto skonsultować to z lekarzem angiologiem.
Angiologia (z gr. angeion – naczynie, logos – nauka) to najmłodsza dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych (tętnic oraz żył) i naczyń limfatycznych. W zależności od podłoża choroby, angiolog ściśle współpracuje z kardiologami, neurologami i immunologami.
Typowe schorzenia angiologiczne:
- pajączki i żylaki
- przewlekła niewydolność żylna
- żylaki kończyn dolnych
- obrzęki limfatyczne
- stopa cukrzycowa
- zakrzepica żył głębokich
- zespoły uciskowe
- zatorowość płucna
- zespół Raynauda
Konsultacja lekarska
Aby stwierdzić, co leży u podłoża chorób naczyń krwionośnych, konieczna jest wizyta u angiologa, choć często zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjenta bezpośrednio do chirurga naczyniowego czy flebologa. Angiolog swoją diagnozę opiera na przeprowadzonym wywiadzie medycznym, badaniu fizykalnym oraz na badaniu naczyń kończyn dolnych (USG Dopplera). Wyniki pozwalają mu na określenie zmian w naczyniach krwionośnych, tętnicach i naczyniach limfatycznych oraz na zaproponowanie najskuteczniejszej metody leczenia.
Rozpoznanie i leczenie
Jeśli jest to początkowe stadium choroby naczyń żylnych, na przykład pajączki czy małe żylaki, wystarczające może być zamknięcie zmienionych naczynek za pomocą lasera transdermalnego lub ostrzykiwanie (skleroterapia). W bardziej zaawansowanej i przewlekłej niewydolności żylnej konieczny może być zabieg chirurgiczny lub laserowy. Na żylaki cierpi około 40 proc. polskiego społeczeństwa.
Najczęściej występującą chorobą tętnic jest miażdżyca. Zmiany chorobowe zazwyczaj lokalizują się w tętnicach kończyn (częściej dolnych). Badanie ultrasonograficzne pozwala na szybkie rozpoznanie zwężenia naczyń oraz zapalenia żył głębokich.
Choroby naczyń limfatycznych (chłonnych) spowodowane są niedostatecznym odpływem chłonki z kończyny, co powoduje duży obrzęk, a w konsekwencji stwarza problemy z wkładaniem obuwia i poruszaniem się. Zaleca się stosowanie odpowiedniego masażu i drenaż limfatyczny, a także noszenie uciskowych elementów ubioru. Wszystko to ma na celu zmniejszenie obrzęku.
Owrzodzenia żylne to najbardziej zaawansowana postać przewlekłej niewydolności żylnej. Trudno się goją. Zwykle – ale nie zawsze – są umiejscowione nad kostką. Mają nieregularną, bruzdowatą powierzchnię, niekiedy z wysypem ziarniny. Wykazują pewien stopień zakażenia bakteryjnego.
Zapobieganie chorobom naczyń krwionośnych
Oczywiście najistotniejsza jest profilaktyka. By nie rozwinęły się rozmaite schorzenia, warto przestrzegać kilku zasad. Oto najważniejsze z nich:
- regularna aktywność fizyczna
- częsta gimnastyka mięśni kończyn
- unikanie długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej (należy nosić pończochy uciskowe) oraz zakładania nogi na nogę
- relaksowanie się z nogami uniesionymi na wysokość 10–15 cm powyżej serca
- noszenie obuwia na niezbyt wysokim obcasie
- unikanie gorących kąpieli i długich ekspozycji na słońce
- dieta bogata w warzywa i owoce
- niedopuszczanie do nadwagi