To stan chorobowy, który charakteryzuje się spadkiem poziomu hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi) i erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz symptomami im towarzyszącymi. Wyróżnia się trzy główne grupy niedokrwistości:
pokrwotoczną (wywołaną ubytkiem krwi)
będącą wynikiem upośledzonego wytwarzania erytrocytów
hemolityczną, związaną ze skróconym czasem życia erytrocytów, na przykład w przypadku ich niszczenia przez organiz
polekową i toksyczną, będącą następstwem stosowania leków i substancji, które niszczą czerwone krwinki lub uszkadzają szpik kostny
Anemię można zdiagnozować tylko na podstawie badań krwi. Rozpoznaje się ją, kiedy:
stężenie hemoglobiny spada poniżej 13,5 g/dl (gram na decylitr) u mężczyzn i poniżej 12,0 g/dl u kobiet
liczba erytrocytów jest mniejsza niż 4,3 mln/mm3 dla mężczyzn i 3,9 mln/mm3 dla kobiet
hematokryt, czyli stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości pełnej krwi, wynosi poniżej 37% u kobiet i mniej niż 42% u mężczyzn
Najczęstsze objawu niedokrwistości to:
senność, apatia
kłopoty z koncentracją
depresja
omdlenia
bladość skóry i spojówek
uczucie ciągłego zimna
stan podgorączkowy
płytki oddech i zadyszka
ból pojawiający się często w okolicy serca
nieustanne uczucie zimna
łamliwość włosów i paznokci
zajady
wysuszenie skóry
Leczenie
Najpierw lekarz ustali przyczynę schorzenia oraz rodzaj niedokrwistości, na jaki cierpi pacjent. Od tego zależy dalsza kuracja. Może ona polegać na zmianie diety (niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza w jadłospisie), suplementacji składników odżywczych i witamin lub na leczeniu farmakologicznym. Czasami anemia sygnalizuje obecność innej choroby.
Dieta
Jeśli niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza w organizmie, należy zmienić jadłospis. Najlepiej wchłania się żelazo znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego (chude mięso, wątroby, chude gatunki wędlin), które dobrze jest spożywać razem z bogatymi w witaminę C (papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki i cytrusy), w jej bowiem obecności żelazo się lepiej wchłania. Uwaga! Nadmierne picie kawy i herbaty hamuje wchłanianie tego składnika.