Kobiety mają swoją menopauzę, a mężczyźni andropauzę. To nazwy tych samych procesów: przekwitania i starzenia się. Czas mija nieubłaganie, jednak natura jest dla mężczyzn nieco jakby łaskawsza, bo pomimo spadku stężenia męskiego hormonu płodności nadal zachowują zdolność reprodukcyjną. Jakie są inne objawy i skutki andropauzy i jak można je złagodzić?
U 20 procent zdrowych mężczyzn po czterdziestce obserwuje się zmniejszenie wydzielania hormonów. Z każdym rokiem proces ten postępuje. Stan krytyczny przypada na okres między 50–60 rokiem życia. Jądra zaczynają produkować mniej testosteronu, hormonu odpowiedzialnego za libido, stopniowemu zmniejszeniu ulega stężenie androgenów nadnerczowych – dehydroepiandrosteronu (DHEA), przysadka mózgowa wydziela mniej hormonu wzrostu, a szyszynka melatoniny. Z kolejnymi latami pojawiają się pierwsze objawy męskiego przekwitania.
Objawy andropauzy
- uderzenia gorąca, potliwość
- depresja
- nadmierna wrażliwość
- otyłość brzuszna
- zaburzenia snu
- kłopoty ze wzwodem
- mniejszy popęd płciowy
- problem z oddawaniem moczu
- zmniejszenie gęstości kości
- łysienie
Przyczyny
Uważa się, że męskie klimakterium bardziej zależy od ogólnego stanu zdrowia niż od metryki. Duży wpływ na szybsze starzenie się organizmu ma tryb życia – używki (alkohol, papierosy, narkotyki), nieprawidłowe odżywianie się, mała aktywność fizyczna. Większość z panów początkowe objawy andropauzy, takie jak spadek libido, nerwowość, kłopoty ze snem, zadyszkę, częste oddawanie moczu i pierwsze zakola zrzucają na karb przepracowania i braku czasu. Nie konsultują tych sygnałów z lekarzem, a powinni zrobić badania odpowiednie dla swojego wieku, a przede wszystkim wykonać proste badanie krwi określające poziom stężenia PSA (ang. Prostate Specific Antygen), co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty.
Przykre objawy związane z andropauzą mogą przyspieszać również takie choroby jak np. miażdżyca, nadciśnienie, przerost gruczołu krokowego, cukrzyca, otyłość, zwłaszcza brzuszna. Niedostatek testosteronu powoduje pogorszenie sprawności fizycznej i psychicznej. Najbardziej dotkliwa dla panów jest impotencja. Mężczyźni stają się nadpobudliwi, nerwowi, a stan ten powoduje depresje. Groźny jest też spadek poziomu melatoniny, która przyczynia się do bezsenności i gorszego samopoczucia w ciągu dnia, zmniejszonej koncentracji i gorszych wyników w pracy.
Jak temu zaradzić?
Przede wszystkim panowie powinni się przebadać u urologa lub androloga. To, że mają zmniejszony poziom testosteronu, nie upoważnia ich do samodzielnego jego wyrównywania, ponieważ w przypadku raka prostaty czy sutka może to być niebezpieczne. Tak jak w przypadku kobiet, mogą skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej, która może poprawić ich jakość życia. Dobre rezultaty daje odpowiednia dieta eliminująca ostre przyprawy i używki (mocna kawa, ciemna herbata, czekolada, alkohol). Zaleca się mleko i jego przetwory, więcej jarzyn i owoców, a także surówek. Panowie cierpiący na przerost prostaty powinni dostarczyć organizmowi więcej cynku, a najbogatsze w ten pierwiastek są ostrygi, a także nasiona lnu, pestki dyni i słonecznika oraz grzyby. Ponadto mniej tłuszczu, chude mięso i ryby, niewiele cukru i słodyczy. Warto postawić na warzywa, takie jak czosnek, natka pietruszki, por, rzodkiewki, seler, szparagi, sok z marchwi, a także przyprawy – mięta, rozmaryn, szałwia, wanilia, goździki, skrzyp.
Proces starzenia można oddalić, jeśli zadbamy nie tylko o dietę, ale również o kondycję fizyczną oraz o higienę osobistą. To nieodłączne elementy, by być zdrowym i atrakcyjnym jeszcze przez długie lata.