Truskawki to uwielbiane i wyczekiwane przez wszystkich owoce lata. Kuszą swoim kolorem, aromatem i smakiem, jednak nie każdy może tak bezkarnie się nimi zajadać. Coraz częściej zdarza się, zwłaszcza wśród dzieci, uczulenie na truskawki i produkty, które posiadają je w swym składzie. Zawierają bowiem bardzo silny alergen, który może być zagrożeniem dla zdrowia i życia alergika. Czym się objawia ta alergia i jak jej zapobiegać?
Truskawki to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają wiele dobroczynnych składników, takich jak: witaminę A, B1, B2, C, PP, makro i mikroelementy, jak również wapń, żelazo, magnez, fosfor oraz mangan. Dzięki dużej ilości olejków eterycznych są najbardziej aromatycznymi owocami. W truskawkach znajdują się również sole organiczne pomagające w przemianie materii, a także duże ilości błonnika pokarmowego ułatwiającego oczyszczenie jelita, mającego korzystny wpływ na naturalną florę bakteryjną. Ze względu na sporą zawartość wody działają moczopędnie i wspomagają pracę nerek. Są małokaloryczne.
100 g truskawek pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C, a jak wiadomo uelastycznia ona nabłonek naczyń włosowatych, poprawia pracę serca i chroni organizm przed infekcjami.
Co uczula?
Uczulenie na truskawki to ostra reakcja organizmu na alergen, w tym przypadku na zawarte w nich białko. Dochodzi do uwolnienia się histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne. Powiększa się ich przepustowość, powodując jednocześnie wyciek krwi do tkanek wokół, co powoduje obrzęk.
Objawy uczulenia
Reakcja może pojawić się już po kilku sekundach lub minutach od momentu zjedzenia owocu lub produktu, w którym truskawka się znajdowała. Osoba uczulona na ten owoc może odczuwać mrowienie lub swędzenie w jamie ustnej, obrzęk warg, języka, gardła i twarzy. Jest to tzw. zespół alergii jamy ustnej. Najbardziej niebezpieczna jest reakcja związana z układem oddechowym. Trudności w nabieraniu powietrza do płuc, świszczący oddech, obrzęk języka i gardła. Innymi objawami są zmiany skórne w postaci swędzącej wysypki czy pokrzywki. Równiej układ pokarmowy reaguje np. bólami brzucha, biegunką lub wymiotami. Do najpoważniejszych objawów alergii na truskawki należy wstrząs anafilaktyczny, powodujący gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego krwi, omdlenia, zawroty głowy i utratę przytomności, co może stanowić zagrożenie dla życia. Przy wstrząsie anafilaktycznym skutecznie działa podanie adrenaliny.
Jak uniknąć alergii?
Jeśli truskawki przyczyniają się do wystąpienia nieprzyjemnych objawów alergicznych, należy je koniecznie wyeliminować z diety. Dotyczy to także produktów, które mogą je zawierać. Są to dżemy, galaretki, koktajle i ciastka oraz soki. Objawy uczulenia pomogą złagodzić leki przeciwhistaminowe czy maści na alergię, przepisane przez alergologa, który przy okazji powinien przeprowadzić testy skórne lub testy prowokacyjne.
Choć alergia na truskawki mija, niewskazane jest eksperymentowanie z ich jedzeniem w przypadku niemowląt i starszych dzieci.