Wystarczą dwa kijki, wygodne obuwie, niekrępujący ruchów strój i już można ruszać na długi spacer. Ten rodzaj sportu zalecany jest osobom, które chcą zrzucić nadwagę, mają problemy ortopedyczne lub zaburzenia równowagi. Bez względu na porę roku to bezpieczna forma rehabilitacji ruchowej.

 

Nordic walking to marsz połączony z pracą rąk, jaką wykonuje się podczas jazdy na nartach biegowych. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne kijki, którymi w trakcie chodzenia odpychamy się od podłoża. Są one połączeniem kijów trekkingowych i używanych przy narciarstwie biegowym.

W trakcie treningu nordic walking intensywnie pracują zarówno mięśnie grzbietu, barków i ramion, jak i mięśnie pośladków, brzucha i nóg. Jest to bardzo bezpieczna forma ćwiczeń, gdyż nie przeciąża kręgosłupa ani stawów kolanowych.

Nordic walking można uprawiać w każdym wieku, ponieważ nie forsuje on organizmu i nie ma w nim rywalizacji, jak to bywa w sporcie. Dużą przyjemność sprawiają ćwiczenia w grupie, bo są bardziej motywujące, ale jest to również niezła forma rekreacji dla samotników.

Reklama

 

Technika chodzenia

Podczas treningu ważne jest, aby prawy kij uzyskał kontakt z podłożem w momencie, gdy na ziemi stawiamy lewą piętę, a lewy kij wtedy, gdy stawiamy piętę prawą. Kije powinny być w trakcie marszu ustawione pod kątem 60 stopni. Ich groty powinny wbijać się w podłoże w połowie odległości między nogą, która robi wykrok, a tą, która zostaje w tyle. Środek ciężaru ciała nie może być wysunięty zbytnio do przodu. Maszerując, nie powinniśmy więc opierać się na kijkach.

 

Nordycki spacer leczy

Podczas spacerów z kijkami pracuje 90 proc. mięśni, które wzmacniają górną część tułowia i ramiona, a także rozluźniają okolice barków. W zależności od tempa marszu spalamy około 400 kalorii na godzinę, a podczas takiego samego treningu bez kijków zużywamy ich ok. 280.

Puls treningowy powinien wynosić 70–85 proc. wartości tętna maksymalnego (tętno maksymalne = 220 minus wiek). Podczas marszu zmniejsza się wydzielanie tzw. hormonu stresu, który podwyższa poziom cukru we krwi i pobudza produkcję tłuszczu.

Nordic walking to doskonała terapia wspomagająca odchudzanie.

Pamiętajmy jednak, że osoby powyżej 50. r.ż. i przewlekle chore powinny przed podjęciem treningów poradzić się lekarza.

 

Lecznicza rola kijów

Zaopatrując się w kijki, należy zwrócić szczególną uwagę na ich konstrukcję i materiał, z którego są wykonane. Najlepsze są kijki produkowane z włókien szklanych i węglowych, czasem z aluminium, ze specjalnie wykonaną rękojeścią i systemem pasków, które pomagają wypracować prawidłowe ruchy kończyn górnych. Pasek rękojeści musi być mocny i pasujący do dłoni. Powinien być miękki i pozbawiony szwów, które mogłyby ocierać rękę, zaburzać krążenie krwi oraz pozwalać na luźne chwytanie rękojeści, tak by nie zwiększać nacisku na barki i nie doprowadzać do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Dolną część kijka stanowi wąski grot, zwany kolcem, który wbija się w grunt pod właściwym kątem. Kije powinny mieć też kilka różnych nakładek. Wymienia się je w zależności od rodzaju nawierzchni i ukształtowania terenu, po którym maszerujemy. Innych nakładek używa się latem, a innych zimą.

Podczas marszu część ciężaru ciała zostaje przeniesiona z pleców i stawów na kijki. Powoduje to bardziej wyprostowaną i nieco wysuniętą do przodu sylwetkę. Górna część tułowia jest delikatnie pochylona w przód, unieruchomione mięśnie grzbietu zwiększają wsparcie dla pleców.

Kijki pomagają utrzymać optymalny środek ciężkości podczas chodu. Łagodzą też kontakt pięty z podłożem i sprawiają, że kolana poruszają się bardziej elastycznie.

 

Victoria Szymańska

 

*  *  *

 

Jak to się zaczęło...

Ojczyzną nordic walking jest Finlandia. Biatloniści, którzy szukali sposobu na urozmaicenie i zintensyfikowanie swoich letnich treningów, wymyślili właśnie tę formę ruchu. Zastępuje ona bieg narciarski i jest równie efektywna. Odrzucając narty, zaczęli więc chodzić z samym kijkami.

Nordic walking bije rekordy popularności w całej Europie, również w Polsce. Powstają nawet stowarzyszenia miłośników tej formy rekreacji.